• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ próbuje rozwikłać zawiłości list kolejkowych

ms
19-05-2015, 12:33
NFZ próbuje rozwikłać zawiłości list kolejkowych Kolejka do dentysty
Co i raz NFZ podaje zasady, jakimi należy się kierować przy reaizowaniu sprawozdań w zakresie kolejek. Kompendium wiedzy wciąż nie jest kompletne, a to istniejące - niestety jest mało czytelne.

Jest usługa - musi być lista oczekujących 

Świadczeniodawcy, realizujący usługi i prowadzący listy oczekujących, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 581), w tym usługi, które znajdują się w wykazie określonym w załączniku 11 do rozporządzenia, mają obowiązek przekazywać określone w rozporządzeniu dane dotyczące osób oczekujących.

Wśród wymienionych w tym załączniku świadczeń, dla których istnieje obowiązek prowadzenia odrębnych list oczekujących, znalazły się świadczenia z zakresu stomatologii: leczenie protetyczne i leczenie aparatem ortodontycznym.

Z kolei par. 8 ust.2 rozporządzenia ministra zdrowia z 20 czerwca 2008 r. określa zakres niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowy sposób rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz. U. z 2013r., poz. 1447, z późn. zm.).

Kolejki oczekujących: świadczenia protetyczne i ortodontyczne

Każdy świadczeniodawca, udzielający świadczeń ogólnostomatologicznych w ramach umowy zawartej z oddziałem wojewódzkim NFZ, jest zobowiązany prowadzić listę oczekujących zarówno do komórki organizacyjnej, jak i na leczenie protetyczne.

Jednocześnie z rozporządzenia ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. poz.1462) wynika, że właściciele praktyk, realizujący świadczenia ogólnostomatologiczne w ramach umowy z Funduszem, są zobowiązani do wykonywania usług z zakresu protetyki, określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

Na listę oczekujących na leczenie protetyczne lub ortodontyczne świadczeniodawca powinien wpisać pacjenta dopiero po wykonaniu badania, w trakcie którego lekarz ocenia co będzie wykonywał i czy pacjent jest do tego uprawniony. Po okresie oczekiwania pierwsza wizyta rozpoczyna udzielenie świadczenia i pacjent powinien zostać skreślony z listy oczekujących.

Informację taką podał Dział Ewidencji, Wydział ds. Służb Mundurowych i Świadczeniobiorców Małopolskiego OW NFZ w Krakowie.

O kolejkach pisaliśmy także:

 Jak ustawić oczekujących na dentystę w kolejce (według NFZ)
Na listę oczekujących dopiero po badaniu

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH