PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ nie może ot tak odrzucać oferty świadczeniodawcy

ms
13-11-2015, 08:12
NFZ nie może ot tak odrzucać oferty świadczeniodawcy NFZ pochopnie odrzuca oferty (foto: pixabay)
Dyrektor OW NFZ w Poznaniu odrzucił ofertę w konkursie na świadczenie usług stomatologicznych, z powodu oczywistego błędu zawartego w dokumentach uczestnika postępowania. Według Sądu ta decyzja była nieuprawniona.

Sytuacja opisana została przez Autonomię Stomatologów.

Powodem odrzucenia przez NFZ oferty były nieprawdziwe (omyłkowe) informacje zwarte w dokumentach. Chodziło o błędnie podaną liczbę godzin w stosunku do deklarowanej liczby punktów przeliczeniowych.

Skarżący świadczeniodawca domagał się przed sądem uznania, iż nastąpiła oczywista pomyłka pisarska i ta powinna być sprostowana w trybie wezwania oferenta do uzupełnienia braków.

Sąd przyznał racje skarżącemu.

- Za fakt podania nieprawdziwych informacji uznane powinno być takie działanie świadczeniodawcy, który - aby uzyskać pozytywne dla siebie rozstrzygnięcie - przekazuje dane, które nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Innymi słowy z podaniem nieprawdziwych informacji będziemy mieli do czynienia w sytuacji celowego działania oferenta, który mimo świadomości niemożliwości spełniania określonych warunków, deklaruje taką możliwość - tłumaczyli sędziowie. 

Nie każda nieprawdziwa informacja stanowi podstawę do odrzucenia oferty. Nieprawdziwość musi dotyczyć okoliczności, które wpływają na wynik postępowania. Okolicznościami takimi będą np. nieprawdziwe informacje dotyczące posiadanego potencjału kadrowego, czy sprzętowego.

Sąd przyjął stanowisko skarżącego świadczeniodawcy również w kwestii odrzucenia oferty spowodowanej brakiem podpisu pod formularzem ofertowym.

Sędziowie uznali, że brak podpisu na jednej ze stron oferty stanowi uchybienie formalne, które podlega uzupełnieniu na wezwanie komisji. W przypadku stwierdzenia braków formalnych lub braków w dokumentacji, należy wezwać świadczeniodawcę do ich uzupełnienia. Zaniechanie wezwania świadczeniodawcy do uzupełnienia takich braków stanowi naruszenie przepisu art. 149 ust. 3  ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych  i skutkować musi uchyleniem zaskarżonej decyzji – zadecydowali sędziowie.

NFZ wniósł kasację od tego wyroku. NSA 28 października 2015 r. oddalił kasację.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
konkursy stomatologia   OW NFZ w Poznaniu   sąd  

POLECAMY W SERWISACH