PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ na dywaniku u UOKiK

jsz
29-01-2014, 15:04
NFZ na dywaniku u UOKiK NFZ na dywaniku u UOKiK
Sprawa nie dotyczy bezpośrednio właścicieli praktyk stomatologicznych realizujących kontrakty z NFZ. Może być jednak inspirująca, dla tych którzy czują się pokrzywdzeni werdyktami komisji konkursowych NFZ. W walce z monopolistą na rynku publicznych świadczeń zdrowotnych, realizowanych w oparciu o powszechne ubezpieczeni zdrowotne pomocny może być Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów.

Sprawa dotyczyła nieuprawnionych decyzji NFZ, w sprawie wyznaczania wielkości kontraktów. Tak naprawdę to Fundusz zwracał marginalną uwagę na to, kto ile punktów zdobył w konkursie ofert. Można odnieść wrażenie, że przydział środków finansowych na realizację kontraktów odbywał się według kryteriów, o których nie wszyscy uczestnicy konkursu mieli wiedzę. Tak było w przypadku, który trafił pod ocenę UOKiK. Analizując opis sprawy i stanowisko UOKiK z pewnością część świadczeniodawców z branży medycznej, starających się o kontrakt NFZ, będzie miała wrażenie, że podniesione tutaj kwestie ich także dotyczyły (lub dotyczą).

Urząd przeanalizował postępowanie konkursowe na udzielanie ambulatoryjnych badań rezonansem magnetycznym, organizowane przez Dolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Okazało się, że liczba punktów zdobytych w konkursie przez poszczególnych przedsiębiorców nie odpowiada podziałowi przyznanych im środków finansowych. Przykładowo podmiot, który w konkursie zdobył 42,90 pkt, otrzymał ok. 260 tys. zł, natomiast zdobywcy 36,55 punktów przyznane zostało ponad 940 tys. zł.

Z ustaleń Urzędu wynika, że jedynie 10 proc. środków zostało rozdysponowane na podstawie punktów uzyskanych w konkursie. Natomiast pozostałe 90 proc. rozdzielono według kryteriów, których oferenci, przede wszystkim nowi, nie znali i nie mogli przewidzieć ich na podstawie ogłoszenia.
Praktyka była dyskryminująca dla podmiotów, które chciały wejść na rynek i faworyzowała jednocześnie dotychczasowych kontrahentów NFZ, ponieważ oceniana była m.in. dotychczasowa współpraca z Funduszem. Tym samym działania monopolisty zaburzyły konkurencję pomiędzy placówkami medycznymi.

Niedozwolona praktyka polegała na podziale środków, który nie odpowiadał ilości zdobytych punktów w konkursie oraz braku wcześniejszej informacji, w jaki sposób pieniądze zostaną rozdzielone. Trwała ona od początku 2011, do sierpnia 2012 r. Za nadużywanie pozycji dominującej na Narodowy Fundusz Zdrowia nałożona została kara finansowa w wysokości 180 tys. zł. NFZ od tej decyzji może się odwołać.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   UOKiK  

POLECAMY W SERWISACH