• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ musi przetwarzać dane osobowe pacjentów

ms
07-05-2018, 12:31
NFZ musi przetwarzać dane osobowe pacjentów Dane osobowe pacjentów (foto: pixabay)
Żądanie zaprzestania przetwarzania danych, bądź odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych, nie może być zrealizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – informuje publiczny płatnik.

Każda - co prawda -  może wystąpić do administratora danych z żądaniem zaprzestania przetwarzania jego danych osobowych, uzasadniając żądanie swoją szczególną sytuacją.

Z takim żądaniem można wystąpić m.in. wówczas, gdy podstawą prawną przetwarzania danych jest art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych, czyli wtedy, gdy wykorzystywanie danych

4) jest niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego;

5) jest to niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych, a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą.

Uwaga jednak, takie żądanie nie jest dopuszczalne, gdy przetwarzanie prowadzone jest na podstawie innej przesłanki legalizacyjnej, w tym na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która to przesłanka stanowi podstawę przetwarzania danych osobowych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   dane osobowe   RODO  

POLECAMY W SERWISACH