PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ: kilka dni czy miesiąc do wizyty – pacjent i tak na listę oczekujących

ŁS
28-10-2014, 07:55
NFZ: kilka dni czy miesiąc do wizyty – pacjent i tak na listę oczekujących Pacjent powinien być wpisany na listę oczekujących niezależnie od tego, czy pierwszy wolny termin przypada za kilka dni, czy kilka miesięcy (fot. PTWP)
- Jeśli do poradni stomatologicznej zgłasza się pacjent nie będący w planie leczenia, powinien zostać przez świadczeniodawcę wpisany na listę oczekujących niezależnie od tego czy pierwszy wolny termin przypada za 3-4 dni czy za 1,5 miesiąca – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia, i jak się wydaje, ucina dyskusję nad ewentualnymi zmianami przepisów.

O możliwość zmiany przepisów zapytaliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia po wypowiedzi dr n. med. Agnieszki Ruchały-Tyszler, wiceprezes NRL, która apelowała o rozsądniejsze uregulowanie kwestii raportowania kolejek przez dentystów.

- Jeśli mamy wymóg prowadzenia list kolejkowych, to powinno odbywać się to na jasnych zasadach i bez zbędnych formalności. Dobrze byłoby wyznaczyć granicę. Jeżeli czas oczekiwania na zabieg jest dłuższy niż np.: jeden miesiąc, należy pacjenta wpisać na listę oczekujących. Jeśli natomiast mówimy o terminie za 3-4 dni, jest to wizyta planowana i nie należy mówić tutaj o kolejce - przekonywała.

NFZ widzi to inaczej. Pacjent powinien być wpisany na listę oczekujących niezależnie od tego, czy pierwszy wolny termin przypada za kilka dni, czy kilka miesięcy. Oczekuje on bowiem na świadczenie, które nie zostało mu udzielone w dniu zgłoszenia.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli świadczenie nie może być zrealizowane w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca powinien wpisać pacjenta na listę oczekujących. Na listy oczekujących nie wpisuje się natomiast osób pozostających w planie leczenia, wymagających w ściśle ustalonych terminach wykonywania kolejnych etapów świadczenia - wyjaśnia dla portalu infoDENT24.pl Sylwia Wądrzyk z Centrali NFZ.

Zadane przez nas pytanie o ewentualną zmianę przepisów w tym zakresie, pozostało bez odpowiedzi.

O zmianach w tworzeniu list oczekujących i raportowaniu od 1 stycznia 2015 pisze także lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes WIL.

Listy oczekujących i raporty z list od 1.01.2015 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH