PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Narzędzie złamało się w kanale? Cena zabiegu nie może być wyższa

wyborcza.pl/szaft
16-04-2015, 10:18
Narzędzie złamało się w kanale? Cena zabiegu nie może być wyższa Lekarz nie ma prawa obciążyć pacjenta dodatkowymi kosztami leczenia, które wynikają z pozostawienia złamanego wiertła w zębie (fot. Fotolia/PTWP)
Lekarz nie ma prawa obciążyć pacjenta dodatkowymi kosztami leczenia, które wynikają z pozostawienia złamanego wiertła w zębie - uważa dr hab. Justyna Zajdel, adiunkt w Zakładzie Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Prawniczka wskazuje, że pozostawienie ciał obcych w organizmie pacjenta może być wynikiem: niedołożenia należytej staranności przez lekarza w trakcie zabiegu (na przykład niedbałego używania narzędzi stomatologicznych), możliwego ryzyka związanego z daną czynnością leczniczą (na przykład wadą ukrytą używanego narzędzia).

- W żadnym przypadku pozostawienie ciała obcego w ciele pacjenta nie może być traktowane jako element ryzyka, które akceptuje pacjent, wyrażając swoją zgodę na wykonanie konkretnej czynności leczniczej. Dlatego gdy lekarz zdaje sobie sprawę, że w zębie pozostał fragment narzędzia, powinien poinformować o tym pacjenta - przekonuje Justyna Zajdel.

Prawniczka zwraca uwagę, że gdy jego pozostawienie albo proces usunięcia nie będą skutkowały negatywnymi następstwami dla zdrowia, pacjent nie może ubiegać się o zadośćuczynienie pieniężne za zdarzenie.

- Ale jeśli doprowadzi do negatywnych następstw, pacjent ma prawo do zadośćuczynienia pieniężnego za rozstrój zdrowia lub uszkodzenie ciała, a także do odszkodowania za straty majątkowe (na przykład utracone zarobki i inne korzyści majątkowe) - dodaje.

Więcej: wyborcza.pl 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH