PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Należałoby zakazać niefachowego wybielania zębów

en
13-04-2016, 12:19
Należałoby zakazać niefachowego wybielania zębów Trzeba zakazać niefachowego wybielania zębów (foto: pixabay)
To już prawdziwa plaga wybielania zębów poza gabinetem dentysty. W tym względzie pomysłowość pacjentów nie zna granic.

Zamiast iść do gabinetu dentystycznego ludzie imają się różnych domowych sposobów albo korzystają z oferty salonu piękności. Próba zaoszczędzenia na rzetelnej usłudze stomatologicznej jest niczym innym jak narażaniem zdrowa. A dentysta prędzej, czy później musi naprawiać szkody.

Wybielanie u kosmetyczki
Salony piękności próbują konkurować z gabinetami dentystycznymi i wabią klientów oferując wybielanie zębów po niższej cenie. Zabieg prowadzony przez osobę nieprzeszkoloną, niewłaściwą techniką lub preparatem jest nie tylko niebezpieczny dla zębów, ale i dla całego organizmu.

Oczywiście tylko dentysta kwalifikuje pacjenta do wybielania, bo kosmetyczka nie dysponuje odpowiednią wiedzą na temat przeciwskazań do tego zabiegu. A wśród przeciwskazań są ciąża i karmienie piersią, wiek poniżej 16. roku życia, przebarwienia tetracykliną, schorzenia i choroby dziąseł, choroby neurologiczne. Potrzebny jest więc wywiad, którego kosmetyczka nie przeprowadza. 

Po drugie, sprzęt i preparaty, którymi dysponują salony kosmetyczne są wątpliwej jakości. - Niektóre stosowane w takich miejscach środki zawierają aż 16 proc. nadtlenku wodoru, zaś norma to od 0,1 proc. do 6 proc. Użycie tak mocnego preparatu może spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze zębów, uszkodzić szkliwo i podrażnić okoliczne tkanki np. dziąsła.

  lek. stom. Waldemar Stachowicz

W przypadku próchnicy także nie powinno się wybielać zębów, tylko najpierw je wyleczyć. Kosmetyczka nie kontroluje takich kwestii, ponieważ nie jest dentystą i nie wie, że wybielanie zębów z próchnicą może się skończyć uszkodzeniem miazgi – mówi Waldemar Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Niestety niejasne przepisy i powszechne przekonanie, że tego typu praktyki nie stanowią realnego zagrożenia dla zdrowia, powodują, że płaci pacjent. I to podwójnie.

Bezkrytyczna wiara w reklamy 
Nie brakuje ludzi, którzy wierzą, w działanie dostępnych na rynku past do zębów o działaniu wybielającym. Te są o tyle bezpieczne, co nieskuteczne. Zawierają nadtlenek wodoru w niewielkim stężeniu, krzemionkę, czy wyciągi roślinne, wybielają więc w stopniu znikomym.

Są i takie, które zabarwiają dziąsła na czerwono i dając większy kontrast między zębami a dziąsłami, wywołują złudzenie rozjaśnienia.

- Każda z tych past ma określony wskaźnik ścieralności RDA, od którego zależy intensywność działania. Do codziennego użycia przeznaczone są te, których RDA wynosi 45, ponad 45 można stosować najwyżej dwa razy w tygodniu - mówi Waldemar Stachowicz.

SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie   pasty do zębów   wybielanie zębów  

POLECAMY W SERWISACH