PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Na targach kradną

Mirosław Stańczyk
22-10-2014, 13:27
Na targach kradną Jak uchronić się przed kradzieżą podczas targów (foto: sxc.hu)
Na takim stwierdzeniu można by zakończyć zdiagnozowany problem. Tak jest w Polsce, w Niemczech, we Włoszech, wszędzie gdzie targi są organizowane. Firma Exactus, firmująca największą w kraju imprezę targową dla branży stomatologicznej postanowiła przedyskutować z wystawcami sposoby przeciwdziałania złu.

Patrole policji i pracownicy ochrony pełnią tylko rolę prewencyjną. Najliczniejsze grupy zabezpieczające to za mało, żeby skutecznie odstraszyć amatorów cudzego mienia. Przemysław Trawa, wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich apelował do wystawców o skupienie uwagi na podejrzanie zachowujących się gości.

Czytaj także:

KaVo i W&H ostrzegają przed zakupem kradzionego sprzętu 

Reprezentujący firmę Exactus Marek Wiktorowski także postulował zwiększoną czujność ze strony wystawców, gdyż w formule imprezy o charakterze masowej nie ma możliwości zapewnienia pełnego bezpieczeństwa mieniu pozostawionemu bez bezpośredniego nadzoru ze strony właściciela.

Nierealność tego typu zaleceń wywołała lawinę roszczeń, pretensji i zarzutów ze strony wystawców, którzy uważają, że nie może być tak, aby:
- całą odpowiedzialność za mienie przerzucać na nich samych;
- proponować wprowadzenie kosztownych rozwiązań zabezpieczających, które nie zapewniają wyższych standardów bezpieczeństwa (systemy monitoringu);
- przejść do porządku dziennego nad zaistniałą sytuacją, tylko dlatego, że podobnie jest wszędzie.

Emocje nie przeszkodziły w postawieniu konstruktywnych wniosków na przyszłość.

Po pierwsze: prawdopodobnie w trakcie CEDE 2015 nie będzie zgody na organizowanie przez wystawców imprez towarzyskich na terenie stoisk wystawowych. Tego typu wydarzenia przeprowadzane oczywiście już po godzinach dostępności powierzchni wystawowej dla wszystkich gości, mogą być okazją do kradzieży.

Po drugie: nie będzie zgody na przedłużanie pobytu poszczególnych wystawców na terenach wystawowych po zakończeniu dniu imprezy.

Po trzecie: poszczególne hale będą komisyjnie plombowane nie później niż po godzinie od oficjalnego zamknięcia wystawy (w każdym dniu imprezy). Podczas tego typu operacji pożądana będzie obecność reprezentantów wszystkich wystawców, którzy mają obawy o pozostawiany sprzęt i materiały.

Po czwarte: wprowadzony zostanie system monitoringu poszczególnych stanowisk, jakkolwiek w skuteczność takiego zabezpieczenia niewielu wierzy.

Po piąte: po godzinach oficjalnego funkcjonowania targów każdy z opuszczających tereny targowe zostanie skontrolowany (także jego bagaż).

Po szóste: z uwagi na fakt, że najbardziej zuchwałe kradzieże mają miejsce w okresie gdy dzień targowy zbliża się ku końcu, a więc tuż przed zamknięciem hal, reprezentanci wystawców proszeni będą o pozostanie na miejscu do momentu oficjalnego zamknięcia drzwi wejściowych.

Po siódme: problem spotkań biznesowych z kontrahentami zostanie rozwiązany, gdyż MTP zapewni rozbudowaną infrastrukturę gastronomiczną na terenie sąsiadującym z terenami wystawowymi.

Po ósme: wystawcy będą musieli sami chronić najbardziej wartościowe przedmioty, chowając je np. w specjalnych kasetkach zdecydowanie trudniejszych do kradzieży.

O ile uwagi te zostaną wdrożone w życie, CEDE 2015 będzie zdecydowanie bezpieczniejsze dla mienia wystawców.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
CEDE kradzieże   Marek Wiktorowski   wystawy   targi  

POLECAMY W SERWISACH