PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ministerstwo Zdrowia: trzy sposoby podpisywania EDM

PAP/smn
16-02-2018, 11:59
Ministerstwo Zdrowia: trzy sposoby podpisywania EDM Trwają prace zmieniające przepisy, które mają regulować wprowadzenie e-recepty (fot. pixabay)
Ministerstwo Zdrowia przewiduje modyfikacje w sposobie podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej.

Do Komitetu Stałego Rady Ministrów trafił pilny projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, w związku z wdrożeniem e-recepty. Projekt zakłada zmiany w siedmiu obowiązujących ustawach.

Projekt nowelizacji ustawy proponuje m.in. zmiany w sposobie podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Wykorzystywane do tego ma być narzędzie systemu teleinformatycznego bezpłatnie udostępnionego przez ZUS. Narzędzie to - wytworzone na potrzeby podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich - umożliwia potwierdzanie pochodzenia oraz integralności danych.

Narzędzie - jak podkreślono w uzasadnieniu - będzie dodatkowym, obok obecnie przewidzianego podpisu kwalifikowalnego oraz profilu zaufanego ePUAP - dopuszczalnym sposobem podpisywania EDM.

Projektowana ustawa ma wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany dotyczyć będą także e-recept.

Ekspert ds. ochrony zdrowia dr Adam Kozierkiewicz podkreślił w rozmowie z PAP, że lekarz zawsze bierze odpowiedzialność za wydanie recepty. Przypomniał, że już obecnie wystawienie recepty może się odbywać zaocznie. - Pacjent zgłasza, że kończą mu się recepty; lekarz, który go prowadzi - co jest głównym założeniem - wystawia tę receptę i pacjent odbiera ją w rejestracji - tłumaczył.

Zdaniem Kozierkiewicza, najważniejsze jest pytanie, czy osobiste zbadanie musi być związane z dotykaniem pacjenta. - Teoretycznie osobistym zbadaniem może być rozmowa telefoniczna. Pytanie zasadnicze do lekarza brzmi: czy jest w stanie ocenić stan zdrowia bez dotykania pacjenta - powiedział. - Jeśli lekarz czuje, że może odpowiedzialnie przepisać receptę bez dotykania pacjenta, to uważam, że może to zrobić - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   e-recepta  

POLECAMY W SERWISACH