PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ustawą o Internetowym Koncie Pacjenta

en
21-03-2018, 08:51
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ustawą o Internetowym Koncie Pacjenta W Ministerstwie Zdrowia trwa testowanie e-systemu, od zapisu po realizację recepty (fot. Ministerstwo Zdrowia)
Projekt ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) trafił do konsultacji publicznych. Według szacunków resortu zdrowia, będzie z niego korzystało blisko 1,5 mln pacjentów.

Celem zmian jest:
- umożliwienie pacjentowi dostępu do części usług oferowanych w ramach tzw. Zintegrowanego Informatora Pacjenta, czyli „ZIP”, udostępnionego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, również za pośrednictwem IKP, a także integracja IKP i ZIP; 
- modyfikacja przepisów dotyczących identyfikatorów używanych w systemie informacji w ochronie zdrowia;
- wprowadzenie mechanizmu określania minimalnych wymagań technicznych i funkcjonalnych dla systemów teleinformatycznych usługodawców oraz podmiotów prowadzących rejestry medyczne.

Dzięki IKP pacjenci uzyskają  dostęp do historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych od momentu założenia konta. Przepisy ustawy o IKP umożliwią także pielęgniarkom wystawianie recepty nie tylko po osobistym badaniu pacjenta, lecz także po badaniu za pośrednictwem internetu.

Integracja systemów IKP i ZIP pozwoli, by posiadacz konta w jednym z serwisów mógł bez dodatkowego logowania się skorzystać z drugiego. 

Projekt ustawy przewiduje także możliwość zamieszczenia w dokumentacji medycznej informacji o koszcie leczenia pacjenta.

W Ministerstwie Zdrowia rozpoczął się także Projectathon - czyli sprawdzanie na ile sprawnie komunikują się systemy w całym procesie obsługi - od zapisu po realizację e-Recepty. W testach bierze udział  siedmiu producentów oprogramowania gabinetowego oraz aptecznego. Resort zdrowia liczy, że ten etap testów,  jeszcze przed wystawieniem e-usługi dla realnych użytkowników, pozwoli   wyeliminować ewentualne błędy, co jest niezwykle ważne  dla bezpieczeństwa pacjentów.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem Internetowego Konta Pacjenta, modyfikuje pięć ustaw, w tym ustawę z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2017 r. poz. 1845).

Więcej: mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
e-recepta   e-system   Ministerstwo Zdrowia  

POLECAMY W SERWISACH