PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ministerstwo Zdrowia: jest projekt ustawy, która uruchomi dentobusy

smn
12-09-2017, 12:24
Ministerstwo Zdrowia: jest projekt ustawy, która uruchomi dentobusy Ministerstwo zdrowia da pieniądze na dentobusy (fot. Fotolia/PTWP))
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej ma na celu zwiększenie środków finansowych na sprzęt i aparaturę medyczną, w tym także na dentobusy.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej przewiduje wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach, prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Oprócz zakupu wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach, prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego projekt przewiduje również zakup dentobusów, w których uczniowie będą leczeni stomatologicznie, czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Z edukacją i profilaktyką na bakier
W Polsce tylko co drugie dziecko w wieku 3 lat nie ma zębów zaatakowanych przez próchnicę, zaś wśród sześciolatków zaledwie  14,4 proc. dzieci nie wymaga leczenia zachowawczego. Niestety potrzeby leczenia w tej grupie wiekowej zaspakajane są tylko w  23 proc. Badania socjomedyczne rodziców i opiekunów dzieci w wieku 3 i 6 lat wykazały, że 24,7 proc. z nich nie zaprowadziło swojego dziecka do dentysty, a 113 rodziców przyznaje, że dziecko myje zęby tylko jeden raz dziennie lub rzadziej (1-3 razy w tygodniu lub sporadycznie). Skuteczność czyszczenia zębów rodzice sprawdzają u co drugiego sześciolatka. Ponad połowa rodziców podaje dzieciom produkty wysoko próchnicotwórcze jeden lub kilka razy dziennie. Tak pilnie potrzeba skutecznych działań ograniczających próchnicę u dzieci i młodzieży.

W tym celu przygotowywane są założenia projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, w których poprawa dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii dla uczniów jest ważnym punktem.  By zapewnić opiekę stomatologiczną trzeba stworzyć odpowiednie narzędzia i mechanizmy, a do tych należą między innymi dentobusy.

Jakie plusy dentobusów?
Mobilne gabinety stomatologiczne pozwolą leczyć dzieci z mniejszych miejscowości, w których ani w szkole, ani w najbliższej okolicy nie ma gabinetu stomatologicznego. Wykorzystanie nowocześnie wyposażonych dentobusów, które będą służyć pacjentom w wielu miejscowościach zoptymalizuje koszty utworzenia i wyposażenia gabinetów stomatologicznych. Ponadto rodzice nie będą ponosili dodatkowych kosztów na dojazdy do lekarza dentysty.

Dentobusy zakupione przez ministra zdrowia będą przekazywane wojewodom, którzy nieodpłatnie udostępnią je tym świadczeniodawcom, którzy mają umowę z NFZ na udzielanie świadczeń w zakresie leczenia stomatologicznego wykonywanego w dentobusie (odpowiednie zmiany zostaną w tym zakresie wprowadzone w rozporządzeniu ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. z 2017 r. poz. 193) oraz w rozporządzeniu ministra zdrowia z 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1372, z późn. zm.)).

Kto zapłaci za dentobusy?
Koszty utrzymania dentobusu i korzystania z niego będzie ponosił świadczeniodawca. A konkretnie koszty składki na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego za szkody powstałe w związku z ruchem tego pojazdu. Inne ubezpieczenia są nieobowiązkowe, i ta kwestia może być uregulowana w umowie zawartej przez świadczeniodawcę z wojewodą, na podstawie której nastąpi udostępnienie dentobusu.

Projekt przewiduje również, że po zakończeniu obowiązywania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia świadczeniodawca zwraca dentobus wojewodzie w dobrym  stanie (z uwzględnieniem zużycia będącego następstwem prawidłowego korzystania).

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH