PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Medycyna estetyczna tylko dla lekarzy!

PAP/ms
06-03-2018, 08:03
Medycyna estetyczna tylko dla lekarzy! Medycyna estetyczna nie dla kosmetyczek (foto: pixabay)
Zabiegi tzw. medycyny estetycznej, które dziś są wykonywane przez kosmetyczki, powinny być zarezerwowane dla lekarzy - ocenili członkowie senackiej komisji zdrowia. Ich zdaniem, brak nadzoru nad kosmetyczkami zwiększa ryzyko powikłań po zabiegach.

Jak zaznaczył krajowy konsultant Ministerstwa Zdrowia w dziedzinie chirurgii plastycznej prof. Jerzy Strużyna, z tą dziedziną wiąże się wiele nadużyć i zagrożeń dla zdrowia pacjentów. Ocenił, że zabiegi tzw. medycyny estetycznej często wykonują osoby niemające wykształcenia medycznego.

- Propozycję odbycia kursu z zakresu medycyny estetycznej otrzymał na przykład mój kolega, górnik. Mówiono mu: przekwalifikuj się, będziesz dobrze zarabiał - powiedział prof. Strużyna.

Podkreślił, że wykonywanie takich zabiegów przez osoby niekompetentne prowadzi do częstych powikłań. - Część tego typu przypadków nigdy nie ujrzy światła dziennego, a część po prostu jakoś gubi się w naszym systemie. (...) Ja uważam, że tzw. medycyną estetyczną powinni się zajmować dermatolodzy, chirurdzy, chirurdzy plastyczni. Bardzo łatwo jest stosować metody pseudolecznicze, ale bardzo trudno jest pozbyć się powikłań - wyjaśnił.

Jak zaznaczył prof. Strużyna, wielu ludzi wybiera zabiegi w salonach kosmetycznych zamiast zabiegu w gabinecie lekarza specjalisty, ponieważ - jego zdaniem - kosmetolodzy mówią: robimy to bezboleśnie, taniej, a efekt jest taki sam. Nie ma weryfikacji tego, nikt nie weryfikuje lekarzy medycyny tzw. estetycznej, nikt ich nie uczy naprawdę, nie mają nadzoru, w związku z czym jest bezhołowie - ocenił.

Prof. Streżyna zaapelował, by powołać komisję, która ustali zasady, obowiązki i ograniczenia w medycynie estetycznej i oddzieli sprawy innych zawodów od medycyny. "Kosmetolog nie jest zawodem medycznym, więc jak może wykonywać zabiegi medyczne? A wiem, że kosmetyczki to robią - wstrzykują kwas hialuronowy, wstrzykują botoks. Powikłania są tragiczne - zaznaczył.

Konsultantka krajowa w dziedzinie dermatologii i wenerologii prof. Joanna Maj dodała, że sami lekarze często organizują 48-godzinne kursy dla kosmetologów, podczas których uczy się m.in. podawania toksyny botulinowej. Wystarczy, że ktoś jest na takim kursie - nie musi być lekarzem - i dostaje certyfikat. Społeczeństwo nie ma świadomości, że to, co wisi w gabinecie kosmetyczek, te certyfikaty, jest bezwartościowe - oceniła.

Podkreśliła, że osobny problem to brak kontroli nad preparatami używanymi w gabinetach medycyny estetycznej.  Dlaczego u kosmetyczek zabiegi są tańsze? Ponieważ preparaty, których używają, są tańsze. A dlaczego? Bo pochodzą z niewiadomych źródeł. Gdzie jest nadzór farmaceutyczny? - zapytała retorycznie prof. Maj.

Kierownik Katedry Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Barbara Zegarska zaznaczyła, że swoich studentów informuje, iż nie wolno im wykonywać zabiegów zarezerwowanych dla lekarzy. - Rezultat jest taki, że moi byli studenci wykonują takie zabiegi i zarzucają mi, że jestem zachłanna, bo nie chcę ich tego nauczyć. (...) Nawet najlepszy gabinet kosmetyczny nie spełnia warunków gabinetu zabiegowego. A zabiegi odbywają się nie tylko w gabinetach estetycznych, ale na tyłach u fryzjera - mówiła.

SŁOWA KLUCZOWE
Hialuronian   botoks  

POLECAMY W SERWISACH