PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Medycyna estetyczna nie dla kosmetologów i techników usług kosmetycznych

ms
06-02-2017, 09:19
Medycyna estetyczna nie dla kosmetologów i techników usług kosmetycznych Medycyna estetyczna tylko dla lekarzy i lekarzy dentystów? (foto: pixabay)
Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów chciał wyegzekwować od ministra zdrowia podjęcie działań, w wyniku których zabiegi polegające m.in. na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego, czy toksyny botulinowej nie mogłyby być wykonywane przez kosmetologów i techników usług kosmetycznych.

Udało się połowicznie, gdyż z informacji przekazanej samorządowcom przez byłego już wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa wynika, że resort zdrowia przychyla się do oceny sytuacji lekarzy i lekarzy dentystów, jednak zmiana obecnej, dość niejasnej sytuacji w tym względzie wymagać będzie skoordynowanych działań ministrów odpowiedzialny za resorty: zdrowia, edukacji i gospodarki. A jeśli tak, to o końcowy efekt – zgodny z oczekiwaniami inicjatorów zmian - nie będzie łatwy do osiągnięcia.

Były wiceminister zdrowia podzielił stanowisko prof. Andrzeja Kaszuby, który pełnił funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Zgodnie z ich wskazaniami zabiegi wstrzykiwania kwasu hialuronowego, czy toksyny botulinowej powinny być wykonywane przez lekarzy.

Takiego zakresu wiedzy, jaki posiadają lekarze, nie uzyskują bowiem ani absolwenci studiów na kierunku kosmetologia, ani absolwenci szkól policealnych kształcących w zawodzie technika usług kosmetycznych, ani tym bardziej uczestnicy różnego rodzaju kursów kosmetycznych.

Opinia specjalistów
Kwas hialuronowy stosowany jest do wstrzyknięć ze wskazań terapeutycznych (np. w przypadku refluksu pęcherzowo — moczowego), a także wskazań estetycznych związanych z nawilżaniem, rewitalizacją skóry lub nadawaniem nowych kształtów w obrębie twarzy i różnych okolic ciała. Preparaty do zabiegów wstrzyknięć kwasu hialuronowego są zróżnicowane, dzielą się m.in. według wielkości cząstek, stężenia, rodzaju i stopnia usieciowienia.

Stosowane techniki iniekcyjne są różnorodne (z użyciem różnego typu igieł i kaniuli), także ilość podawanego preparatu do wstrzyknięć, w tym m.in. kwasu hialuronowego, może się wahać od ułamka do kilkuset mililitra (jednorazowo).

W ocenie ekspertów pomimo, iż preparaty do iniekcji używane m.in. w medycynie estetycznej są powszechnie uznawane za bezpieczne, ich wstrzykiwanie, zwłaszcza w obrębie twarzy, może powodować poważne powikłania, np. infekcje, martwicę, blizny, zator naczyń, czy utratę wzroku. Każdy bowiem zabieg wstrzyknięcia np. kwasu hialuronowego, wiąże się z uszkodzeniem bariery skóry i kontaktem z krwią.

Ponadto, oprócz kwestii dotyczącej posiadania odpowiednich kwalifikacji przez osoby przeprowadzające zabiegi medycyny estetycznej - polegające na podawaniu np. kwasu hialuronowego, czy toksyny botulinowej - eksperci wskazują na konieczność zapewnienia realizacji zabiegów w pomieszczeniach spełniających wymagania sanitarne przewidziane dla gabinetu zabiegowego.

Zapewnienia Ministerstwa Zdrowia 
Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów razem z ministrem zdrowia miałby wziąć udział w planowanych rozmowach z ministrami właściwymi do spraw edukacji i gospodarki a dotyczących zakresu uprawnień kosmetologa i technika usług kosmetycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Jarosław Pinkas   NRL  

POLECAMY W SERWISACH