PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Medycy na kierowników podmiotów leczniczych

ms
14-07-2015, 09:21
Medycy na kierowników podmiotów leczniczych Medyk - kierownikiem podmiotu leczniczego (foto: pixabay)
- Zakres spraw, jakie ustawa o działalności leczniczej przekazuje kierownikom podmiotów leczniczych jest tak ważny i szeroki, że oddawanie tego osobom bez wykształcenia medycznego, bez żadnego doświadczenia klinicznego, bez prawa dostępu do dokumentacji medycznej jest nieporozumieniem – dowodzi lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes WIL, przewodniczący KS WIL.

Wiceprezes od dawna optował za restrykcjami w kierowaniu podmiotami leczniczymi. Takie prawo powinni mieć lekarze i lekarze dentyści z PWZ. Andrzej Cisło, przypominaj jednocześnie, że stanowisko takie nie zawsze znajdowało zrozumienie wśród lekarzy.

W jego opinii, w stomatologii konieczność zmian jest wyjątkowo ważna, bo często biznesmeni, "zgarniający z rynku młodych lekarzy,  otwierają podmioty rywalizujące (niestety niską stawką) w konkursach NFZ". Taki scenariusz zdarzeń jest szczególnie łatwy do urzeczywistnienia właśnie w branży stomatologicznej, w której wiele podmiotów leczniczych może z powodzeniem funkcjonować na rynku bez specjalistów.

Wiceprezes WIL dowodzi, że projektowane zmiany muszą być wprowadzane roztropnie. Pamiętać trzeba, że nie istnieje chociażby prosty sposób oddzielenia sytuacji "lekarskiej" i "stomatologicznej". Wiąże się to z prostym faktem, iż kierowników ustanawia się nie w odniesieniu do „komórek organizacyjnych”, a do całych podmiotów. W jednym podmiocie mogą działać komórki "lekarskie" i "stomatologiczne" i muszą mieć jednego kierownika.

                                                                                          ***

Tak, czy inaczej, początek został zrobiony. Zgodnie ze stanowiskiem nr 4/15/VII NRL - zasadne jest wprowadzenie do ustawy o działalności leczniczej, w stosunku do podmiotów udzielających świadczeń zastrzeżonych do kompetencji lekarzy lub lekarzy dentystów, wymogu posiadania prawa wykonywania zawodu odpowiednio lekarza lub lekarza dentysty oraz minimum pięcioletniego doświadczenia w wykonywaniu jednego z tych zawodów lub tytułu specjalisty, jako wymogów niezbędnych do pełnienia funkcji kierownika podmiotu leczniczego.

Więcej: wildent.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH