PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Masz już teczkę na potwierdzenia unieszkodliwienia odpadów medycznych?

ŁS
11-02-2014, 07:47
Masz już teczkę na potwierdzenia unieszkodliwienia odpadów medycznych? Masz już teczkę na potwierdzenia unieszkodliwienia odpadów medycznych? (Fot. Fotolia/PTWP)
Od 22 lutego br. właścicieli gabinetów stomatologicznych, wytwarzających zakaźne odpady medyczne, czekają dodatkowe obowiązki. Według nowych przepisów będą zobowiązani do odbierania i przechowywania dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie odpadów medycznych od firm, które się tym profesjonalnie zajmują. To więc ostatnia szansa na kontakt z ich przedstawicielami, w celu ustalenia sposobu przekazywania dokumentów.

Nowe obowiązki związane są z wejściem w życie rozporządzenia ministra środowiska z 13 stycznia 2014 r. w sprawie dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych.

Rozporządzenie określa wzór i sposób oraz termin wystawiania dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych, którego sporządzenie należy do obowiązków tych posiadaczy zakaźnych odpadów medycznych, którzy je unieszkodliwiają (czyli w praktyce uprawnionych firm, którym wytwórcy odpadów zlecają wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami).

Firma utylizująca odpady, na wniosek wytwórcy, będzie potwierdzać unieszkodliwienie przez termiczne przekształcanie odpadów wytworzonych przez tego wytwórcę - wystawiając dokument według wzoru określonego w rozporządzeniu w formie papierowej albo elektronicznej (za pomocą podpisu elektronicznego kwalifikowanego).

Dokument ten wydaje się w trzech egzemplarzach, z których jeden jest przekazywany wytwórcy zakaźnych odpadów medycznych, a drugi właściwemu wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska.

Po co teczka?

Potwierdzenia unieszkodliwiania odpadów powinny być przechowywane przez ich wytwórcę przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym sporządzono te dokumenty (art. 72 ust. 1 ustawy).

Zgodnie z rozporządzeniem dokument potwierdzający unieszkodliwianie odpadów jest wydawany w postaci zestawienia wyszczególniającego rodzaje i masę zakaźnych odpadów medycznych poddanych unieszkodliwieniu w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego.

Dokument ten jest wydawany w formie papierowej opatrzonej podpisem posiadacza odpadów, który je unieszkodliwił albo w formie elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem ePUAP.

Potwierdzenie powininno zostać przekazane wytwórcy odpadów i inspektorowi środowiska nie później niż po upływie 14 dni od końca miesiąca kalendarzowego, którego przedmiotowy dokument dotyczy.

Zgodnie z art. 183 ust. 3 ustawy o odpadach, kto nie wydaje, nie przekazuje lub nie przechowuje dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych podlega karze aresztu lub grzywny (czyn ten stanowi wykroczenie).

Można inaczej?

Na etapie ogłoszenia projektu rozporządzenia zapytaliśmy mec. Marka Szewczyńskiego, radcę prawnego Naczelnej Rady Lekarskiej, czy nowe przepisy będą faktycznie źródłem kolejnych obowiązków lekarzy dentystów. Prawnik przekonywał, że nie jest wymagane, aby wytwórca każdorazowo wnioskował do firmy o wydanie omawianego dokumentu.

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.