PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Masz dwa lata na dochodzenie należności od pacjenta

ms
03-11-2017, 10:07
Masz dwa lata na dochodzenie należności od pacjenta Termin przedawnienia (foto: pixabay)
Mężczyzna zamówił w Instytucie Stomatologii nierefundowaną, odpłatną szynę zwarciową, za którą nie zapłacił, i płacić nie musi – uznał Sąd.

Decyzja
Podczas wizyty w Instytucie Stomatologii pacjent został skierowany na konsultację z ortodontą (w związku z problemem ścierania zębów na skutek zgrzytania zębami). Lekarz dentysta pobrał wówczas wycisk szczęki i żuchwy pozwanego konieczny do przygotowania szyny. Czas realizacji i odbioru szyny został określony na 14-30 dni. Ważne, że zamówienie nastąpiło w piątek.

Zmiana decyzji
Pacjent, zamawiając szynę zwarciową, nie posiadał szerszej wiedzy na jej temat. W trakcie weekendu przestudiował dostępne informacje jej dotyczące. Po głębszej analizie informacji dotyczących szyn zwarciowych postanowił zrezygnować z zamówienia. W poniedziałek mężczyzna zadzwonił na numer telefonu wskazany jako numer do telefonicznego odwoływania wizyt i poinformował rozmówcę, że rezygnuje z zamówionej szyny zwarciowej. Pacjent pytał czy musi poinformować o rezygnacji z szyny zwarciowej również w formie pisemnej oraz, czy informacja przekazana drogą telefoniczną jest wiążąca dla Instytutu. Rozmówca zapewnił, że nie ma konieczności pisemnej rezygnacji z zamówionej szyny i podejmowania dodatkowych czynności. Pacjent po rozmowie był przekonany, że skutecznie odstąpił od umowy o wykonanie szyny zwarciowej.

Kto zlekceważył odwołanie zlecenia
Ten sam mężczyzna stawiał się w Instytucie na komercyjne wizyty stomatologiczne, podczas których wypełniono mu ubytki w zębach. Podczas czterech wizyt nikt nie informował pacjenta, że sprawa szyny zwarciowej nie została zakończona i ta czeka na odbiór.

Oficjalnie pacjenci mogą odwołać złożone zamówienie na szynę zwarciową do czasu rozpoczęcia jej wykonywania przez technika z pracowni technicznej, która wykonuje szynę.

W Instytucie Stomatologii zasadą jest, że szyny wykonywane są w ciągu tygodnia. Po wykonaniu szyny zwarciowej pacjenci nigdy nie są informowani o jej wykonaniu i możliwości odbioru. Podczas pierwszej wizyty, w trakcie której decydują się zamówić szynę zwarciową, pacjenci są informowani o terminie odbioru szyny.

Instytut Stomatologii wystawił pozwanemu fakturę VAT opiewającą na kwotę 290 zł tytułem należności za szynę zwarciową (zgryzową).

IS sporządził pismo zatytułowane „ostateczne wezwanie do zapłaty”, w treści którego wezwał pozwanego do zapłaty należności za wykonaną usługę – szynę zwarciową.

Przedawnienie roszczenia
Zgodnie z treścią art. 646 k.c., roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.

Bieg przedawnienia przerywa się m.in. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju. Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. 

SŁOWA KLUCZOWE
roszczenia pacjentów   sąd  

POLECAMY W SERWISACH