Mapy potrzeb zdrowotnych – projekt rozporządzenia

Mapa potrzeb zdrowotnych powstanie, ponieważ - jak podkreśla MZ - obserwuje się istotne różnice w potrzebach zdrowotnych, występujące w poszczególnych regionach.
Resort widzi konieczność podjęcia działań zmniejszających nierówności m.in. poprzez wypracowanie narzędzi lepszego identyfikowania potrzeb zdrowotnych, prowadzenie okresowych ocen skuteczności podejmowanych działań, wzmocnienie udziału województw w organizacji i zarządzaniu systemem ochrony zdrowia oraz opiniowanie celowości podejmowania nowych inwestycji w infrastrukturę medyczną.
Pamiętamy, że nie tak dawno, o konieczności stworzenia map stomatologicznych potrzeb zdrowotnych z przedstawicielami MZ rozmawiali dentyści z samorządu lekarskiego.
- Obecnie w ramach NFZ mamy dostępne świadczenia dla dzieci w kontraktach ogólnostomatologicznych i specjalistycznych ortodontycznych. Należałoby się przyjrzeć ich realizacji i rozmieszczeniu. Stąd nasza prośba do ministra zdrowia o stworzenie tzw. map stomatologicznych potrzeb zdrowotnych. Mogłyby one dostarczyć informacji jaka jest dostępność do leczenia w ramach NFZ, gdzie jest ona utrudniona, bądź gdzie jej nie ma - mówiła Agnieszka Ruchała-Tyszler, wiceprezes NRL.
Co zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zakresu map potrzeb zdrowotnych?
Przede wszystkim to, że stworzone będą regionalne mapy potrzeb zdrowotnych oraz Ogólnopolska Mapa Potrzeb Zdrowotnych.
Regionalna mapa potrzeb zdrowotnych ma składać się z części opisujących sytuację demograficzną i epidemiologiczną, stan infrastruktury medycznej oraz jej wykorzystanie, jak również prognozę potrzeb zdrowotnych.
Za jej opracowanie będą odpowiedzialni wojewodowie, a jej treść będzie obejmowała analizę dla poszczególnych powiatów oraz porównanie między nimi na tle całego województwa. Wnioski z map regionalnych, uzupełnione o analizę świadczeń udzielanych w poszczególnych województwach oraz o porównania pomiędzy nimi - w odniesieniu do wskaźnika ogólnopolskiego - będą składały się na Ogólnopolską Mapę Potrzeb Zdrowotnych.
Część demograficzna map będzie zawierać analizę takich aspektów jak liczba ludności, struktura ludności ze względu na płeć i wiek, liczba urodzeń, współczynniki płodności oraz zagęszczenie ludności.
Analizie przestrzennej zostaną poddane również wartości standaryzowanego wskaźnika umieralności ze względu na przyczyny zgonów istotne z punktu widzenia zdrowia.
Część dotycząca infrastruktury medycznej będzie zawierać informacje o liczbie świadczeniodawców z podziałem na zakres udzielanych przez nich świadczeń opieki zdrowotnej. W przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mapy będą zawierać informacje o strukturze jednostki, częstości korzystania z poradni specjalistycznych z uwzględnieniem rozpoznań oraz czasu oczekiwania na wizytę. Ich analiza pozwoli na statyczny opis potencjału infrastruktury medycznej w jednostkach stacjonarnej opieki zdrowotnej oraz potrzeb zdrowotnych, które mogą być w nich zrealizowane.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Stomatologia: w gminie Wólka odetchnęli z ulgą
newsDENT -
WUM: inwestuje w nauczanie stomatologii
eduDENT -
Konieczny wpis w bazie gospodarki odpadami
lexDENT -
Krążą pieniądze na budowę Gminnego Centrum Stomatologii Szkolnej w Śliwicach
bizDENT -
Dentysta w roli świętego Mikołaja
lifeDENT -
Nowe życie stomatologii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego
newsDENT -
Świadczenia ortodontyczne: NFZ odpowiada na zarzuty dziennikarki
newsDENT -
Odbyły się Andrzejki Stomatologiczne, szóste z kolei
newsDENT
-
Państwa, w których dentyści mają…najlepiej
bizDENT -
Pasty z aktywnym węglem – wabik dla naiwnych
techDENT -
Odnalazł się ortodonta, oskarżany przez pacjentów o zasadnicze błędy w leczeniu
lexDENT -
Branża stomatologiczna – jednak w stronę konsolidacji?
bizDENT -
Jak zaplanować rozwód z NFZ
lexDENT -
Gdzie zdawalność LDEK największa
eduDENT -
Elektroniczna dokumentacja przyczyną wypalenia zawodowego?
techDENT -
Trzy przesłanki odpowiedzialności lekarza
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bielsko- Biała, śląskie -
lekarz dentysta
Belgium, zagranica -
lekarz dentysta
Lublin, lubelskie -
lekarz dentysta
zagranica
KURSY LAST MINUTE
-
Zarządzanie tkankami miękkimi w...
Białystok, podlaskie -
Autogenna fibryna bogatopłytkowa i...
Katowice, śląskie -
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie -
Kompendium implantologiczne -...
Warszawa, mazowieckie