PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mącenie przepisów w sprawie wody w unitach stomatologicznych

ms
18-04-2017, 08:07
Mącenie przepisów w sprawie wody w unitach stomatologicznych Jakości wody z urządzeń dentystycznych unitu (foto: pixabay)
O konieczności wykonywania przynajmniej raz w roku badania jakości wody z urządzeń dentystycznych unitu w zakresie wskaźników mikrobiologicznych - powiadamiał PPIS w Koninie właścicieli kontrolowanych gabinetów dentystycznych. Interweniowała Wielkopolska Izba Lekarska, Trzeba przyznać, że nad wyraz skutecznie.

Kolejne obowiązki na właścicieli gabinetów dentystycznych postanowił nałożyć Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie. Chodziło o:
* wykonywanie, przynajmniej raz w roku, badania jakości wody z urządzeń dentystycznych unitu w zakresie wskaźników mikrobiologicznych: bakterie gr. coli, E. coli, paciorkowce kałowe, Pseudomonas aeruginosa (ogólna liczba mikroorganizmów w 22° C) oraz bakterie z rodzaju Legionella;
*  uzupełnienie w procedurach higienicznych, obejmujących dezynfekcję i mycie sprzętu medycznego, wpisów dotyczących przeprowadzania, przebiegu/sposobu wykonywanej dezynfekcji i mycia przedmiotowych unitów stomatologicznych.

Szczegółowe stanowisko Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koninie (pismo tutaj)

Na dokument ten zareagowała Wielkopolska Izba Lekarska (treść pisma tutaj), w ocenie której prawo inspekcji sanitarnej do nakładania kolejnych obowiązków w formie zawiadomień, jak i zasadność stosowania się do tych konkretnych szczegółowych wytyczeń - budzą wiele zastrzeżeń.

Argumentację WIL przeanalizował Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny (pismo tutaj), który wyraźnie stwierdził słuszność poglądów WIL i wskazał, że stanowisko PPIS w Koninie nie ma uzasadnienia merytorycznego i wprowadza obowiązki bez uwzględnienia obowiązującego w tym zakresie prawa.

Są dwa aspekty tej sprawy:
- pierwsza dotyczy mnożenia nieuzasadnionych obowiązków obciążających właścicieli gabinetów dentystycznych,
- druga, bardziej optymistyczna, mówi, że urzędnicy nie zawsze trwają przy swoim stanowisku, bywa i tak że racjonalne argumenty są w stanie przekonać ich do zmiany zdania. 

Informacje o problemie przekazał Andrzej Cisło, wiceprezes WIL na portalu Autonomia Stomatologów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Andrzej Cisło   woda pitna   unit stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH