• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarze dentyści będą reprezentowani w samorządzie po staremu

ms
14-05-2016, 15:50
Lekarze dentyści będą reprezentowani w samorządzie po staremu Mało zwolenników zmian w trybie głosowania na lekarzy dentystów (foto: infoDENT24.pl)
XIII Krajowy Nadzwyczajny Zjazd Lekarzy zadecydował, że nie będzie zmian zwiększających wpływ lekarzy dentystów na to kto będzie ich reprezentował w organach wybieranych przez delegatów podczas zjazdów.

Zwolennicy zmian początkowo chcieli, aby głosy lekarzy dentystów – delegatów na krajowy zjazd lekarzy (oddawane na lekarzy dentystów) były mnożone przez cztery. Taki wniosek nie został w ogóle poddany pod głosowanie. Negatywnie zaopiniowała go Komisja Uchwał i Wniosków. Po analizie sytuacji wnioskodawcy zgłosili autopoprawkę do proponowanej uchwały, nota bene także negatywnie zaopiniowaną przez Komisję Uchwał i Wniosków.

Ostatecznie delegatom zgłoszono propozycję takiej oto uchwały.
Ust. 1
XIII Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Lekarzy występuje do Prezesa  Rady Ministrów i Ministra Zdrowia o zainicjowanie pilnej nowelizacji ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich, mającej zapewnić odpowiedni do statusu odrębnego zawodu zaufania publicznego wpływ lekarzy dentystów na:
a)       Wybór lekarzy dentystów do organów izb lekarskich oraz do komisji wyborczych;
b)      Obsadę stanowisk funkcyjnych dedykowanych w ustawie i uchwałach dentystom.
Ust. 2.
Zmiany, o których mowa w ust. 1 powinny mieć zastosowanie począwszy od wyborów na kadencję obejmującą lata 2018 – 2022.
Ust. 3.
Zjazd zobowiązuje Naczelną Radę Lekarską do wystąpienia w tej sprawie na najbliższym od dnia zakończenia Zjazdu posiedzeniu NRL.

Autorzy zmian nie przewidywali zapewne jak żywą dyskusję wzbudzi ich propozycja. Były głosy za, były głosy przeciw. Tych drugich - zdecydowana większość. Padły słowa o secesji, o godzeniu w żywotne interesy samorządu lekarzy i lekarzy dentystów. Pojawiły się opinie, że skoro dentyści chcą zwiększać siłę swoich głosów, takiego prawa nie będzie można odmówić także: pediatrom, ginekologom, czy endokrynologom. Stopniowo doszłoby do niezrozumiałej atomizacji samorządu. Takie opinie wygłaszali nie tylko lekarze, ale również lekarze dentyści, w ocenie których samorząd silny jest siłą jedności.

Zwolennikom zmian nie udało się przekonać delegatów, że modyfikacja sposobu głosowania nie  jest przyczynkiem do secesji, podziału, osłabienia siły oddziaływania samorządu.

Panujące nastroje najlepiej charakteryzował wniosek formalny o zmianę trybu głosowania: aby głosować nie za przyjęciem, a za odrzuceniem poprawki w całości.

Głosowano zatem w pierwszej kolejności nad zamianą trybu głosowania: za było 208 głosów, przeciw 74, wstrzymało się 8 osób.

W dalszej kolejności głosowano zatem za odrzuceniem poprawki w całości: za było 221 głosów, przeciw 61, wstrzymało się 11 osób.

- Najczęstszym argumentem przeciw było wzywanie do jedności. Logika jedności, będąca logiką władzy i logiką silniejszego - zwyciężyła, argumenty racjonalne nie zostały uwzględnione – to co się stało ocenił w rozmowie z infoDENT24.pl Andrzej Cisło, wiceprezes WIL, przewodniczący KS WIL oraz osoba postrzegana jako główny animator proponowanych rozwiązań.

- Chodzi o zamurowanie obozu władzy, jest to przykre, sprawy nasze źle stoją – skwitował Andrzej Cisło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH