PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarz dentysta w trakcie specjalizacji leczy tylko pod nadzorem kierownika

jsz
02-04-2014, 07:56
Lekarz dentysta w trakcie specjalizacji leczy tylko pod nadzorem kierownika Lekarz dentysta w trakcie specjalizacji, a udzielanie świadczeń stomatologicznych (foto: Fotolia)
Lekarze dentyści w trakcie specjalizacji mogą udzielać świadczeń stomatologicznych w podmiotach leczniczych uprawnionych do prowadzenia tego kształcenia - informuje Dorota Blechar, zastępca dyrektora ds. Medycznych Lubelskiego OW NFZ.

Dorota Blechar wyjaśnia, że lekarze dentyści mogą udzielać świadczeń stomatologicznych w ramach szkolenia specjalizacyjnego w placówce prowadzącej szkolenie specjalizacyjne, pod nadzorem odpowiedniego lekarza specjalisty oraz po uzyskaniu potwierdzenia przez kierownika specjalizacji, wiedzy i umiejętności umożliwiającej samodzielną pracę w poradni specjalistycznej.

Któż jest lekarzem dentystą w trakcie specjalizacji? O stosowną interpretację tego zapisu wnioskowali konsultanci krajowi w dziedzinach stomatologicznych.

Zagadnienie to wyjaśnił minister zdrowia w definicji zawartej w rozporządzeniu z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1462).

Lekarz dentysta w trakcie specjalizacji to ten, który: rozpoczął specjalizację w określonej dziedzinie medycyny i udziela świadczeń zdrowotnych w ramach szkolenia specjalizacyjnego, w podmiocie leczniczym uprawnionym do prowadzenia tego kształcenia zgodnie z odrębnymi przepisami, pod nadzorem odpowiedniego lekarza specjalisty oraz uzyskał potwierdzenie, przez kierownika specjalizacji, wiedzy i umiejętności umożliwiających samodzielną pracę w poradni specjalistycznej.

Aktualna lista podmiotów leczniczych uprawnionych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w poszczególnych dziedzinach medycyny, w podziale na województwa jest publikowana na stronie internetowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (www.cmkp.edu.pl) w zakładce: Kształcenie podyplomowe; Studia specjalizacyjne dla lekarzy i lekarzy dentystów; Jednostki uprawnione do prowadzenia specjalizacji.

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego podaje listę jednostek uprawnionych do prowadzenia specjalizacji z zakresu stomatologii według stanu na 11 lutego. W dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją było ich dokładnie 88.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   specjalizacje   OW NFZ w Lublinie  

POLECAMY W SERWISACH