PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczysz daleko od domu? Wynajmij mieszkanie i odlicz koszty

ŁS
15-05-2014, 08:06
Leczysz daleko od domu? Wynajmij mieszkanie i odlicz koszty Leczysz daleko od domu? Wynajmij mieszkanie i odlicz koszty (źródło: Fotolia/PTWP)
Lekarz może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z wynajęciem mieszkania – uznał w interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. To dobra wiadomość, dla stomatologów, którzy część swoich obowiązków wykonują poza miejscem stałego zamieszkania.

Do Izby Skarbowej w Katowicach trafiła prośba o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego (IBPBI/1/415-1176/13/WRz), dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z wynajęciem mieszkania.

Wnioskodawca jest lekarzem. Na stałe mieszka z rodziną w miejscowości Z., gdzie pracuje jego żona. Od 1995 r. prowadzi działalność gospodarczą polegająca na wykonywaniu specjalistycznych usług medycznych. Dochody uzyskane z tej działalności do 2012 r. opodatkowywał tzw.

podatkiem liniowym (PIT-5L), a od 2013 r. - na tzw. zasadach ogólnych według skali podatkowej (PIT-5).
Lekarz prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Do 2012 r. pracował na terenie powiatu, w którym na stale mieszka. Następnie zaczął świadczyć usługi medyczne w mieście K., znajdującym się w innym województwie odległym od miejsca zamieszkania o 220 km.

W związku z tym zmuszony był wynajmować pokój w hotelu. Ponieważ koszty wynajmu były wysokie poszukiwał innych tańszych możliwości. Znalazł tanie mieszkanie do wynajęcia na terenie miasta K.. Lekarz wykonuje usługi w tym mieście przez cztery do sześciu dni w tygodniu, zgodnie z ustalonym harmonogramem i w tych dniach nocuje w wynajmowanym lokalu.
Usługi lekarskie świadczy od ośmiu do dwunastu godzin na dobę, dlatego pobyt w wynajmowanym lokalu jest niezbędny do wykonywania usług, a

wynajmowanie tego lokalu jest związane tylko i wyłącznie z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Czy zatem opłaty za wynajmowany lokal w mieście K. lekarz może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej?

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że tak, pod warunkiem należytego ich udokumentowania, stosownie do rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych.
Zgromadzone dokumenty nie mogą się przy tym ograniczać wyłącznie do faktur (rachunków) wystawionych przez właściciela lokalu, który wynajmie Wnioskodawca, faktur (rachunków) za media, bądź też innych dokumentów stwierdzających jedynie wysokość poniesionych z tego tytułu wydatków. Niezbędnym jest również posiadanie dowodów, świadczących o wykonanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługach w okolicach wynajmowanego mieszkania (lokalu), umożliwiających w sposób bezsporny ustalenie związku przyczynowo-skutkowego poniesionych wydatków z uzyskanymi przychodami, a ponadto potwierdzających racjonalność poniesionych wydatków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH