• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie stomatologiczne osób niepełnosprawnych intelektualnie w formule deja vu

ms
16-03-2018, 10:40
Leczenie stomatologiczne osób niepełnosprawnych intelektualnie w formule deja vu Co z leczeniem zębów osób niepełnosprawnych? (foto: pixabay)
Posłanka Małgorzata Pępek z wiarą w lepszą przyszłość od kilku lat dopytuje kolejnych ministrów zdrowia o brak dostępu osób niepełnosprawnych intelektualnie do leczenia stomatologicznego.

Tym razem pytania są cztery:
1. Z czego wynika brak zainteresowania świadczeniodawców przystępowaniem do konkursów ogłoszonych na realizację świadczeń z zakresu stomatologii ogólnej w znieczuleniu ogólnym dla pacjentów niepełnosprawnych intelektualnie?

2. Jak poprawić sytuację, aby przynajmniej na terenie każdego powiatu istniała placówka oferująca takie świadczenia?

3. Czy resort zdrowia zauważa potrzebę zwiększenia wyceny takich świadczeń i podejmie działania w tym kierunku, aby podmioty wykonujące takie procedury były zainteresowane składaniem ofert w konkursach NFZ? Kiedy to nastąpi?

4. Jak inaczej można podejść do problemu, aby zmniejszyć uciążliwości dla pacjentów stomatologicznych niepełnosprawnych intelektualnie, związanych z długim oczekiwaniem na świadczenia oraz uciążliwym dojazdem do odległych placówek?

W zasadzie znamy już odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia, skąd? Rok temu posłanka pytała o to samo. Zadała wówczas takie cztery pytania i odpowiedź otrzymała, tyle, że nie na temat.

1. Czy resort zdrowia zauważa potrzebę zwiększenia wyceny takich świadczeń i podejmie działania w tym kierunku, aby podmioty wykonujące takie procedury były zainteresowane składaniem ofert w konkursach NFZ?

2. Jak inaczej można podejść do problemu, aby zmniejszyć uciążliwości dla pacjentów stomatologicznych niepełnosprawnych intelektualnie, związane z długim oczekiwaniem na świadczenia oraz męczącym dojazdem do odległych placówek?

3. Jakie kroki podjęło Ministerstwo Zdrowia po apelu Naczelnej Rady Lekarskiej z kwietnia 2016 r. (o zapewnienie osobom niepełnosprawnym intelektualnie należnej im ochrony medycznej)?

4. Czy MZ dysponuje danymi lub analizami sytuacji związanej z opieką stomatologiczną osób niepełnosprawnych intelektualnie?

W odpowiedzi wiceminister zdrowia Piotr Gryza poinformował wówczas posłankę:

1. Jakie ma uprawnienia, obowiązki i jakie pełni funkcje NFZ.

2. O uporze NFZ, który na terenie woj. śląskiego, nie zmieniając warunków, siedmiokrotnie ogłaszał w 2014 r. postępowania konkursowe na świadczenia ogólnostomatologiczne w znieczuleniu ogólnym. W latach 2015 - 2016 również ogłaszane były postępowania konkursowe w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym. Z uwagi na fakt, że do postępowań nie przystąpił żaden podmiot leczniczy, postępowania zostały unieważnione.

3. O tym, z czego wynika niedostateczne zabezpieczenie świadczeń ogólnostomatologicznych w znieczuleniu ogólnym na terenie województwa śląskiego, a mianowicie z braku zainteresowania świadczeniodawców przystępowaniem do ogłaszanych konkursów.

4. O zainteresowaniach Śląskiego OW NFZ zwiększeniem kwoty już zawartych kontraktów, jak również finansowaniem świadczeń udzielonych ponad kwotę zawartych w tym zakresie umów (tzw. nadwykonania).

5. O niewesołej sytuacji, na terenie województwa śląskiego. Tam świadczenia ogólnostomatologiczne w znieczuleniu ogólnym udzielane są przez dwa podmioty: w Katowicach – przez „Dental Service – A. Kanas, Z. Cząstkiewicz” sp. z o.o. oraz w Częstochowie – przez „Rudziński i partnerzy” lekarze stomatolodzy – spółka partnerska.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można podać, że takie same wątki zawarte będą w przygotowywanej odpowiedzi MZ na pytania posłanki z 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
niepełnosprawni_u_dentysty  

POLECAMY W SERWISACH