PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie endodontyczne a refundacja

08-03-2013, 00:03
Leczenie endodontyczne a refundacja (fot. sxc.hu)
Leczenie endodontyczne a refundacja (fot. sxc.hu)
Które zęby u osób dorosłych można leczyć kanałowo w ramach refundacji NFZ? To jedno z pytań, na które dentysta musi znać odpowiedź nie tylko ze względu na częste zainteresowanie pacjentów, ale przede wszystkich rachunek ekonomiczny.

Odpowiedź na pytanie o zakres refundacji leczenia endodontycznego znajdziemy w rozporządzeniu ministra zdrowia z 30 sierpnia 2009 roku w sprawie wykazu gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych oraz rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń (Dz. U. 09.140.1144 ) z póź. zm. Co nam mówi?

Leczenie endodontyczne (kanałowe) dla osób dorosłych jest świadczeniem gwarantowanym tylko w zakresie zębów siekaczy i kłów (jedynki, dwójki, trójki) - ponieważ wszystkie procedury dotyczące leczenia kanałowego (ekstyrpacja przyżyciowa miazgi zęba 1 kanału, ekstyrpacja zdewitalizowanej miazgi zęba 1 kanału, czasowe wypełnienie 1 kanału, ostateczne wypełnienie 1 kanału, leczenie endodontyczne zęba z zakażonym kanałem z wypełnieniem 1 kanału) są opisane jako świadczenia udzielane z wyłączeniem zębów przedtrzonowych i trzonowych u osób powyżej 18 roku życia (nie dotyczy kobiet w ciąży i w okresie połogu).

Leczenie endodontyczne (kanałowe) zębów przedtrzonowych i trzonowych u pacjentów, którzy ukończyli 18 lat (a nie są kobietami w ciąży lub okresie połogu ) nie jest świadczeniem gwarantowanym. Za takie leczenie pacjent płaci 100 proc.

Na podstawie materiałów Warmińsko - Mazurskiego Oddziału NFZ w Olsztynie

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH