PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Last minute nie dla dentystów, przynajmniej nie dla wszystkich

27-05-2013, 00:01
Last minute nie dla dentystów, przynajmniej nie dla wszystkich (foto: sxc.hu)
Last minute nie dla dentystów, przynajmniej nie dla wszystkich (foto: sxc.hu)
Biura podróży w sezonie urlopowym epatują klientów ofertami last minute. Atrakcyjne cenowo propozycje nie są jednak w zasięgu właścicieli gabinetów dentystycznych, którzy mają podpisane umowy z NFZ na świadczenie usług stomatologicznych.

Łódzki OW NFZ przypomniał właśnie, że świadczeniodawca (właściciel gabinetu dentystycznego) powinien powiadomić na piśmie oddział wojewódzki Funduszu o planowanej przerwie w udzielaniu świadczeń i to w terminie co najmniej trzydziestodniowym przed przewidywanym zamknięciem praktyki. Właściciel gabinetu dentystycznego powinien także wskazać przewidywany okres trwania przerwy.

Co się stanie, gdy dentysta zignoruje ten obowiązek? W przypadku niedotrzymania terminu powiadomienia - OW NFZ może nałożyć karę umowną zgodnie z par. par. 30 ust. 1 pkt 3 lit d Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Sprawdźmy cóż mówi ten punkt Umowy.

Otóż. W przypadku zastrzeżenia w umowie kar umownych, w razie niewykonania lub wykonania umowy niezgodnie z jej postanowieniami, z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy, wysokość kary umownej wynosi: do 1 proc. kwoty zobowiązania określonej w umowie dla danego zakresu świadczeń. Kara taka może być nałożona m.in. z przyczyny niepowiadomienia lub zbyt późnego powiadomienia NFZ o okresowym zamknięciu praktyki.

Jeśli tak, to należy zadać kolejne pytanie, co się stanie gdy przyczyny zamknięcia gabinetu dentystycznego nie da się przewidzieć?

Jest i na to odpowiedź. W razie wystąpienia okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili ustalania terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej, lekarz dentysta powinien poinformować niezwłocznie pacjentów w każdy dostępny sposób o zmianie terminu wizyty. Zasada ta dotyczy także sytuacji, gdy następuje zmiana terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej na wcześniejszy.

Jak się zatem okazuje oferty last minute biur podróży nie są dla dentystów, którzy mają zawarte kontrakty z NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   kontraktowanie   dentysta NFZ   Prawo pracy  

POLECAMY W SERWISACH