PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kucharz po wizycie u dentysty przestał być kucharzem

ms
06-10-2017, 10:47
Kucharz po wizycie u dentysty przestał być kucharzem rzestał być kucharzem Po leczeniu endodontycznym nie może pracować w zawodzie, dostał 75 tys. zł (foto: pixabay)
Sąd uznał racje pacjenta i przyznał mu 75 tys. zł zadośćuczynienia za szkody jakich doznał podczas leczenia stomatologicznego. W wyniku przeprowadzonego zabiegu mężczyzna musiał zrezygnować z wykonywania zawodu.

Problemy wynikające z leczenia
Z zeznań pacjenta wynikało, że podjął leczenie endodontyczne zęba 37, podczas którego, dentystka doprowadziła do perforacji kanału tegoż zęba i do przepchnięcia materiału wypełnieniowego, w wyniku czego wystąpiły u niego objawy „znieczulenia” kącika ust po stronie lewej, jak również do zaburzenia czucia w obrębie nerwu zębodołowego dolnego strony lewej. Efektem tych komplikacji były problemy z wymową oraz przygryzaniem wargi w trakcie jedzenia i mówienia. Najważniejsze jest jednak to, że pacjent utracił smak, co uniemożliwia mu wykonywanie zawodu kucharza.

Działania dentystki
Lekarz stomatolog wykonała przemycie kanałów solą fizjologiczną. Następnie określiła długość kanałów radiologicznie, jak i za pomocą igły, po czym wypełniła je gutaperką i Endomethasone, a następnie założyła opatrunek. Po dziesięciu minutach pacjent zgłosił objawy „mrowienia” i „znieczulenia” okolicy brody, mimo iż wcześniej nie otrzymał znieczulenia.

Od razu dentystka zaczęła podejrzewać, że materiał uszczelniający przedostał się do kanału nerwu zębodołowego dolnego, na skutek czego prawdopodobnie wystąpiła parastezja w wyniku ucisku nerwu zębodołowego dolnego przez materiał uszczelniający. Natychmiast przystąpiła więc do usunięcia gutaperki wraz z materiałem, zaś kanały przemyła solą fizjologiczną. Następnie założony został opatrunek oraz zastosowano laseroterapię.

Działania naprawcze
Dentystka „nie mówiąc co się stało” skierowała pacjenta na konsultację do Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. Tam zdiagnozowano „chemicznie zatruty nerw”, konieczne więc było leczenie operacyjne, bowiem mogło dojść do zakażenia.

Mężczyzna hospitalizowany był w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym z rozpoznaniem: jatrogenne zaburzenia czucia w obrębie nerwu zębodołowego dolnego strony lewej. Pacjent poddany został leczeniu chirurgicznemu polegającemu na ekstrakcji zęba 37 oraz odbarczaniu nerwu zębodołowego dolnego strony lewej po wycięciu okna kostnego.

Usunięty został wówczas materiał endodontyczny z kanału żuchwy od strony przyśrodkowej, zaś bloczek kostny - ustabilizowany za pomocą płytki 6-cio oczkowej i 2 śrub. Pomimo wykonania zabiegu operacyjnego pacjent nadal odczuwał ból.

Pacjent ponownie był hospitalizowany z rozpoznaniem: zaburzenie czucia w obrębie nerwu zębodołowego dolnego po stronie lewej – stan po uszkodzeniu chemicznym w wyniku leczenia endodontycznego. Został on poddany chemicznemu w znieczuleniu miejscowym usunięciu płytki 6-cio oczkowej i 4 śrub po osteosyntezie żuchwy strony lewej. Niemniej jednak „ból jaki był, taki pozostał”.

Pomimo przebytych zabiegów operacyjnych kucharz cały czas cierpi na brak czucia po stronie lewej.

Według biegłych - to nie błąd, ale…
Z opinii biegłej wynika, że zaburzenia czucia, brak odczuwania zmian temperatury i zaleganie śliny w lewym kąciku ust, występujące u powoda w obrębie wargi dolnej i brody są wynikiem chemo-mechanicznego uszkodzenia nerwu zębodołowego dolnego strony lewej - są trwałe i nieodwracalne.

SŁOWA KLUCZOWE
sąd   endodoncja   błąd dentysty  

POLECAMY W SERWISACH