PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kto wystawia potwierdzenie unieszkodliwiania odpadów (i za ile)

WIL, ms
11-05-2015, 14:09
Kto wystawia potwierdzenie unieszkodliwiania odpadów (i za ile) Opłaty za potwierdzenie unieszkodliwienia zakaźnych odpadów medycznych? (foto: sxc.hu)
Wytwórca odpadów (np. właściciel praktyki stomatologicznej) ma prawo domagać się od podmiotu unieszkodliwiającego zakaźne odpady medyczne (posiadacz odpadów) wystawienia, bez jakichkolwiek opłat, potwierdzenia unieszkodliwienia odpadów - przypomniał Departament Środowiska UMWW.

Taką interpretację prawa Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przekazał Krzysztofowi Kordelowi, prezesowi ORL Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Urząd Marszałkowski przypomina, że ustawa o odpadach nie przewiduje opłat za wystawienie dokumentów potwierdzających unieszkodliwianie zakaźnych odpadów medycznych. Rozporządzenie ministra środowiska z 13 stycznia 2014 r. w sprawie dokumentu potwierdzającego unieszkodliwianie zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 107) również nie wspomina o opłatach za wydawanie takich dokumentów, a jedynie określa m.in. sposób ich wydawania.

Brak dokumentu, nawet jeżeli wytwórca zakaźnych odpadów medycznych posiada potwierdzenie ich przekazania w postaci kart przekazania odpadów, oznacza, że odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami wciąż ciąży na ich wytwórcy.

Urzędnicy przypomnieli jednocześnie, że takiego dokumentu nie może wystawić podmiot prowadzący zbieranie odpadów. Tym bardziej przedsiębiorca zbierający zakaźne odpady medyczne, nie ma podstaw prawnych, żeby żądać opłaty za dokument potwierdzający unieszkodliwianie odpadów.
Prowadzący zbieranie zakaźnych odpadów medycznych, potwierdza jedynie przejęcie odpadu na karcie przekazania odpadu, w celu przekazania go do podmiotu prowadzącego unieszkodliwianie odpadów medycznych.

Inną kwestią jest wypowiadanie umów na odbiór zakaźnych odpadów medycznych przez podmioty wymuszające opłaty za dokumenty potwierdzające fakt ich odbioru. W takim przypadku poszkodowany właściciel praktyki dentystycznej, o ile ma podstawy do roszczeń, może dochodzić swoich praw w sądzie powszechnym.

Według Urzędu Marszałkowskiego, niedopuszczalna jest zmiana wzorów dokumentów ewidencji odpadów, w stosunku do tych zawartych w rozporządzeniu ministra środowiska z 12 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów stasowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz. U. z 2014 r., poz. 1973).

Marszałek Województwa Wielkopolskiego wyjaśnił także, że nie prowadzi wykazu podmiotów prowadzących zbieranie zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych, gdyż nie ma takiego obowiązku.

Czytaj także: Uwaga, firmy odbierające odpady naciągają na niezasadne opłaty

Źródło: WIL 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH