PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kto nie boi się łączyć świadczeń komercyjnych i realizowanych w ramach kontraktu NFZ?

ms
05-12-2017, 10:19
Kto nie boi się łączyć świadczeń komercyjnych i realizowanych w ramach kontraktu NFZ? Wisła: podczas wyjazdowej sesji KS ORL w Katowicach
Lekarz dentysta zmaga się z dwoma żywiołami - jeden to ogień, drugi - woda. Są to świadczenia komercyjne i te realizowane w ramach kontraktu NFZ.  Powszechnie wiadomo, że ognia i wody skutecznie połączyć się nie da, ale… nawet jeśli się nie da, nie oznacza, że próbować nie trzeba. Ten kto próbował robić to bez odpowiedniego przygotowania, najczęściej był zatapiany przez falę niezrozumienia ze strony urzędników NFZ.

Rafał Kiełkowski, wiceprezes ORL w Katowicach i przewodniczący KS tej Rady w trakcie wyjazdowego KS ORL (podczas Andrzejek Stomatologicznych) przekonywał, że na terenie działania OW NFZ w Katowicach  zrozumienie dla tego typu sekwencji zdarzeń istnieje.

Jeśli zatem względy medyczne wskazują na zasadność wykonania w trakcie jednej wizyty procedury komercyjnej i tej realizowanej w ramach koszyka świadczeń – należy je wykonać chociaż doświadczenie uczy, że w takich sytuacjach inspektorzy NFZ nie są zbyt koncyliacyjni.

Głos rozsądku mówi, że odsyłanie pacjenta jest niezasadne, bo  wzrasta wówczas koszt postępowania medycznego – i co ważniejsze – rośnie ryzyko powstania dodatkowych powikłań, których można było uniknąć, jeśli usługę wykonano by podczas jednej wizyty.

Pytanie, kto ma tyle odwagi, aby wypróbować tę niepisaną zasadę poza obszarem OW NFZ w Katowicach?

Byli tacy co próbowali.

Czytaj Jak dentysta na wojnę z NFZ poszedł i co z tego wyniknie

Jedno z ostatnich stanowisk KS NRL mówi, że tego typu procedury łączyć można. To jednak pierwszy krok w sprawie. Po to, aby taka koncepcja stała się oficjalnym dokumentem, sygnowanym przez samorząd lekarzy i lekarzy dentystów  - stanowisko w tej materii musi zająć NRL. Dopiero akceptacja Rady tworzy przesłankę ku temu, aby walczyć o zrozumienie także po stronie urzędników zajmujących się aspektami prawnymi funkcjonowania branży stomatologicznej. Na razie dokument ten analizowany jest przez władze NRL.

Jest nadzieja na zmiany, bo ta umiera ostatnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ  

POLECAMY W SERWISACH