PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kto i kiedy zacznie publikować orzeczenia sądów lekarskich

ms
22-05-2017, 10:06
Kto i kiedy zacznie publikować orzeczenia sądów lekarskich Głos za publikowaniem orzeczenia sądów lekarskich (fotot: pixabay)
Postulat rozpoczęcia publikacji orzeczeń sądów lekarskich – stawia Andrzej Cisło, wiceprezes WIL i przew. KS WIL.

Andrzej Cisło uważa, że dostęp do orzeczeń sądowych jest niczym innym jak realizacją prawa obywatela do rzetelnego procesu.

Autor propozycji wskazuje, że nie da się na dłuższą metę badać linii orzeczniczych sądów lekarskich tylko z wydawanych przez Izbę periodyków. Obrońcy obwinionych, czy też pokrzywdzonych muszą mieć możliwość prześledzenia toku rozumowania sądów w konkretnych sytuacjach, doboru przez sądy poglądów judykatury .

Andrzej Cisło argumentuje, że dostęp do orzecznictwa byłby świetnym materiałem szkoleniowym dla tych, którzy są członkami sądów i rzecznikami lub dla tych, którzy myślą o podjęciu tej pracy. W orzeczeniach sądy lekarskie interpretują, czy nawet  udzielają wykładni przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej. To dobry materiał do prac komisji etyki rad okręgowych.

Wiceprezes WIL tłumaczy, że system można i należy zaprojektować centralnie. Andrzej Cisło uważa, iż w celu uniknięcia obaw, że częstym klientem takiego portalu będzie „prasa kolorowa” , można zaprojektować zwracanie w trybie publicznym przez system tylko streszczeń czy opisów spraw, a konkretne orzeczenie dostępne byłoby dla zarejestrowanych w systemie lekarzy, radców i adwokatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Andrzej Cisło   sąd  

POLECAMY W SERWISACH