PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

KS ORL w Szczecinie: paragony elektroniczne to wystawienie na poważny szwank tajemnicy lekarskiej

ms
17-11-2016, 11:03
KS ORL w Szczecinie: paragony elektroniczne to wystawienie na poważny szwank tajemnicy lekarskiej Paragonem elektronicznym w tajemnicę lekarską (foto: pixabay)
Rząd sygnalizuje możliwość wprowadzenia paragonów elektronicznych. Oczywistym powodem jest ograniczenie tzw. szarej sfery. Powód ten, w przypadku praktyk dentystycznych, może sprawić, że wrażliwe informacje, dotyczące przebiegu leczenia pacjentów, mogą trafić w niepowołane ręce - alarmuje Komisja Stomatologiczna ORL w Szczecinie i apeluje do Komisji Stomatologicznej NRL o podjęcie działań w tej kwestii.

W materiale Paragon elektroniczny: kolejne uszczelnienie szarej strefy z lipca 2016 r. infoDENT24.pl pisał m.in. Lekarze i lekarze dentyści powinni mieć najwięcej zastrzeżeń do propozycji wprowadzenia paragonu elektronicznego. Ministerstwo Rozwoju uważa, że w wyniku implementacji elektronicznego paragonu wpływy z VAT wzrosną nawet o 3 mld zł rocznie. Oczywiście w przypadku usług medycznych, zwolnionych z VAT, tych dodatkowych wpływów by nie było. Byłyby problemy. Największe kontrowersje wzbudzają kwestie ochrony danych osobowych. Pojawia się kwestia zabezpieczenia poufnych informacji przed dostępem do nich osób nieuprawnionych.

Nie trudno przewidzieć scenariusz wydarzeń. Lekarze, lekarze dentyści wskazywać będą na zagrożenia, a urzędnicy – jak to było w przypadku papierowych paragonów fiskalnych – udowadniać będą, że tych zagrożeń nie ma.

Tę drażliwą kwestię podejmuje KS ORL w Szczecinie, wyjaśniając szczegółowo swoje obawy i artykułując postulaty. Oto szczegóły.

KS ORL w Szczecinie wyjaśnia jak to ma działać
Proponowane rozwiązania mają wspierać transakcje bezgotówkowe, bowiem przy zapłacie przez pacjenta kartą płatniczą, system działałby automatycznie poprzez zintegrowanie kasy z terminalem płatniczym, wówczas pacjent mógłby dostać paragon automatycznie via bank.

W przypadku obrotu gotówkowego paragon elektroniczny miałby być przesyłany pacjentowi mailem lub na telefon, poprzez odpowiednią aplikację.

W tym celu pacjent, płacący gotówką, musiałby udostępnić lekarzowi numer swojego telefonu lub adres mailowy. Paragony te przechowywane byłyby wraz z danymi nabywcy na serwerach.

Według założeń Ministerstwa Rozwoju będzie to zestaw informacji obejmujący dowód zapłaty, uzupełniony rodzajem zrealizowanej usługi i danymi osobowymi pacjenta. Natomiast dostęp do tych danych mieliby także urzędnicy skarbowi.

KS ORL w Szczecinie  ocenia do czego to zmusza
Wprowadzenie paragonu elektronicznego będzie skutkowało koniecznością przechowywania wielu wrażliwych danych przez lekarzy i lekarzy dentystów. To zaś godzi w podstawę wykonywania tego zawodu, jako zawodu zaufania publicznego i w fundamentalne zaufanie w relacji lekarz - pacjent.

KS ORL w Szczecinie przestrzega czym to grozi
Wraz z wprowadzeniem paragonu elektronicznego, zostaną ujawnione dane pacjenta, w tym dotyczące jego stanu zdrowia. Możliwe będzie zidentyfikowanie pacjenta przez osoby trzecie (pracowników banków, urzędów skarbowych, spółki zarządzającej ogólnopolskim rejestrem danych dotyczących sprzedaży powiązanej z Ministerstwem Finansów).

SŁOWA KLUCZOWE
OIL Szczecin   Agnieszka Ruchała-Tyszler   paragon   NRL  

POLECAMY W SERWISACH