PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

KS NRL: optuje za oddzielnym głosowaniem na kandydatów do władz samorządowych

ms
24-03-2016, 08:05
KS NRL: optuje za oddzielnym głosowaniem na kandydatów do władz samorządowych Głosowanie na dentystów oddzielnie (foto: pixabay)
Niech w wyborach samorządowych lekarze głosują na lekarzy, a lekarze dentyści na lekarzy dentystów – proponuje Zespół Regulaminowo – Organizacyjny Komisji Stomatologicznej NRL.

Na czym polegać ma rozdzielność głosowania? O tym dowiemy się na Autonomii Stomatologów.

Chodzi o wprowadzenie zmian w regulaminie wyborów, ustanawiających oddzielne głosowania na:
- członków okręgowych rad lekarskich oraz Naczelnej Rady Lekarskiej;
- członków okręgowych sądów lekarskich i Naczelnego Sądu Lekarskiego;
- zastępców: okręgowego rzecznika i Naczelnego Rzecznika;
- delegatów na Krajowy Zjazd Lekarzy;
- okręgowych komisji wyborczych i Krajowej Komisji Wyborczej.

Zaproponowane zmiany w formule głosowania są problemem samym w sobie, bo – jak na razie – nie ma jednoznacznego stanowiska, czy zgłoszone modyfikacje są zgodne z ustawą o izbach lekarskich. Jeśli nie – należałoby wystąpić z wnioskiem, aby delegaci na Krajowy Zjazd Lekarzy w formie uchwały wnioskowali o dokonanie stosownych zmian w ustawie o izbach lekarskich. Przepisy ustawowe mogłyby uwolnić delegatów na Krajowy Zjazd Lekarzy od konieczności dokonywania zmian w ordynacji wyborczej. Problemem może być konieczność wprowadzenia do ustawy dość szczegółowych modyfikacji w formule głosowania, co nie będzie łatwym przedsięwzięciem. Pamiętać należy, że proces legislacyjny jest skomplikowanym procesem, którego nie da się przeprowadzić pod dyktando twórców określonej tezy.

Sygnatariusze zmian proponują, żeby o kształcie rozwiązań na szczeblu okręgowym decydowały właściwe zjazdy okręgowe, natomiast ordynacja wyborcza precyzowałaby procedury w stosunku do stanowisk funkcyjnych dedykowanych lekarzom dentystom w Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Zespół Regulaminowo – Organizacyjny KS NRL optuje także za wykreśleniem ust. 6 § 17 regulaminu, w myśl którego członek zgromadzenia wyborczego nie może zgłaszać własnej kandydatury.

Proponowane zmiany organizacyjne - w celu zwiększenia wiedzy lekarzy o działaniach samorządu:
- utworzenie wspólnej listy mailingowej dla członków KS NRL, lekarzy dentystów delegatów na KZL oraz pozostałych lekarzy dentystów funkcjonujących w strukturach NIL;
- przeprowadzanie corocznych wspólnych posiedzeń członków KS NRL z lekarzami dentystami delegatami na KZL oraz pozostałymi lekarzami dentystami funkcjonującymi w strukturach NIL

Zespół opowiedział się za powołaniem Naczelnego Lekarza Dentysty Kraju, popierając apel nr 3 KS ORL w Krakowie z 12  grudnia 2015 r. o powołaniu NLDK.

Więcej: autonomia-dent.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NIL   głosowanie   Autonomia Stomatologów   OIL  

POLECAMY W SERWISACH