PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

KS NRL o satysfakcji pacjentów i współpracy z AOTMiT

ms
04-03-2016, 12:31
KS NRL o satysfakcji pacjentów i współpracy z AOTMiT KS NRL ocenia projekt zarządzenia prezesa NFZ (foto: pixabay)
Gwoli wyjaśnienia, jest to stanowisko podjęte 14 stycznia. Już wcześniej infoDENT24.pl publikował w tej sprawie stanowisko Prezydium NRL, które zostało podjęte  w wyniku tej właśnie inicjatywy KS NRL.

Stanowisko nr 1/VII/2016 Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej z 14 stycznia 2016 r. dotyczy projektu zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Przypomnijmy, że infoDENT24.pl opisywał już stanowisko Prezydium NRL w tej sprawie.

Komisja Stomatologiczna NRL, podobnie jak Prezydium NRL  negatywnie opiniuje propozycję wprowadzenia do oceny ofert kryterium realizacji „badania satysfakcji pacjenta”.

W stanowisku czytamy m.in.: nie ulega wątpliwości, że ocena ofert następować powinna w oparciu o obiektywne kryteria, które gwarantują zachowanie ustawowej zasady równego traktowania oferentów, wyrażonej w art. 134 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2015 r. poz. 581 z późn. zm.).

KS NRL uważa, że nie może być dobrym weryfikatorem ofert proponowane w zarządzeniu kryterium badania satysfakcji pacjenta. Zgodnie z założeniem - ma ono obejmować nie mniej niż 10 proc. pacjentów, którym udzielono świadczeń w danym zakresie. Jego wprowadzenie poprzedzone powinno być szczegółowymi regulacjami dotyczącymi stosowania jednolitej metodologii np. w zakresie tworzenia pytań - utrzymuje KS NRL. Ponadto ankietowanie pacjentów stanowić będzie dodatkowy obowiązek i koszt dla świadczeniodawcy związany choćby z opracowaniem i wydrukowaniem ankiety, jej dystrybucją wśród pacjentów oraz publikowaniem wyników.

W ocenie Komisji Stomatologicznej NRL, niezasadne jest również premiowanie w postępowaniach konkursowych (dodatkowymi pięcioma punktami) oferentów współpracujących z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jak wiadomo, Agencja nie jest zobowiązana do zawarcia umów ze wszystkimi podmiotami wyrażającymi taką wolę i spełniającymi kryteria.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kontraktowanie   NFZ   AOTMiT  

POLECAMY W SERWISACH