PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kosmetolog nie powinien wstrzykiwać kwasu hialuronowego

ms
26-10-2015, 11:40
Kosmetolog nie powinien wstrzykiwać kwasu hialuronowego Co może kosmetolog (foto: pixabay)
Taką opinię wyraził Sławomir Neumann, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, przypominając, iż kwalifikacje do wykonywania tego zawodu uzyskuje się w systemie szkolnictwa wyższego na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Kosmetolodzy coraz odważniej realizują zabiegi, z zakresu świadczeń zdrowotnych. Czy powinni to czynić?

- Kompetencje kosmetologów powinny wynikać z osiągniętych w trakcie studiów efektów kształcenia, jednakże brak jest odrębnego aktu prawnego regulującego zakres uprawnień tej grupy zawodowej – informuje Sławomir Neumann.

Dodaje on, że należy zwrócić uwagę, iż wykonywanie zawodu kosmetologa nie obejmuje działań związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, a osoby uprawnione do wykonywania tego zawodu nie posiadają uprawnień do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Dowiadujemy się także, iż w resorcie zdrowia nie są prowadzone prace w zakresie określenia w przepisach prawnych uprawnień kosmetologów.

Sławomir Neumann zauważył m.in.: mając na względzie bezpieczeństwo pacjenta oraz fakt, że absolwenci studiów kosmetycznych w toku kształcenia nie uzyskują uprawnień do wykonywania świadczeń zdrowotnych, w mojej opinii świadczenia w zakresie medycyny estetycznej, takie jak np. zabiegi polegające na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego, czy inne zabiegi naruszające integralność ludzkiego ciała, powinny być wykonywane przez lekarzy, jako grupę zawodową legitymującą się specjalistyczną wiedzą teoretyczną i praktyczną, której nie nabywa się w ramach studiów w zakresie kosmetologii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kwas hialuronowy   botoks   stomatologia estetyczna  

POLECAMY W SERWISACH