PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Korony cerkonowe a podatek VAT

21-02-2013, 23:23
Korony cerkonowe a podatek VAT (fot. sxc.hu)
Korony cerkonowe a podatek VAT (fot. sxc.hu)
Usługi stomatologiczne, w tym uzupełnień protetycznych na bazie koron cerkonowych i mostów porcelanowych (również na implantach), są zwolnione z VAT potwierdza dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu odpowiadając na zapytanie stomatologa.

Wnioskodawca jest lekarzem stomatologiem. Świadczy usługi medyczne w zakresie chirurgii szczękowej, wykonuje uzupełnienia protetyczne (korony i mosty porcelanowe często oparte na implantach) z zastosowaniem coraz nowszych technologii. Przy wykonaniu uzupełnień protetycznych używa koron cerkonowych, tzn. wykonanych na podbudowie tlenku cerkonu.

Zdaniem dentysty, usługi stomatologiczne korzystają ze zwolnienia w podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 a ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem usługi te wykonywane są przez lekarza dentystę i służą: profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Powyższe usługi mają za zadanie odtworzenie wszystkich funkcji aparatu stomatognatycznego (odpowiedzialnego m.in. za artykulację mowy i funkcji żucia pokarmowych - rozdrabnianie), co stanowi nadrzędną rolę lekarza stomatologa. Korony cerkonowe wykonane na podbudowie tlenku cerkonu posiadają wiele doskonałych właściwości bardzo istotnych dla pacjenta m.in. to, że są lżejsze od pozostałych, nie przewodzą bodźców termicznych, posiadają dużo wyższą wytrzymałość na odkształcanie. Korony cerkonowe spełniają rolę odtwórczą - odtworzenie podstawowych funkcji aparatu stomatognatycznego. W związku z opisanymi zaletami nie można zaprzeczyć, że ich rolą nie jest funkcja lecznicza, skoro odtwarzają, czyli leczą utraconą, obojętnie z jakiej przyczyny każdą z wymienionych funkcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   implantologia   korony cerkonowe   Podatki  
  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Puls HR House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kształcenia Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.