PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Korespondencji do dentysty nie może otwierać jego pracodawca

OIL Łódź/szaft
06-06-2014, 07:48
Korespondencji do dentysty nie może otwierać jego pracodawca Korespondencji do dentysty nie może otwierać jego pracodawca (źródło: Fotolia/PTWP)
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi wyraża zdecydowany sprzeciw wobec otwierania przez pracodawców korespondencji adresowanej do lekarzy i lekarzy dentystów na adres ich miejsca pracy. Taka sytuacja występuje najczęściej w przypadku przesyłek kierowanych do lekarzy pełniących funkcję biegłych.

Według członków ORL, takie postępowanie pracodawców stanowi naruszenie dóbr osobistych lekarzy oraz nosi znamiona czynu zabronionego na płaszczyźnie prawa karnego.

- Nie ma jakichkolwiek uzasadnionych interesem pracodawcy podstaw do wprowadzania regulacji skutkujących pozbawieniem lekarza prawa do tajemnicy korespondencji, nawet jeśli przesyłana jest ze wskazaniem nazwy i adresu pracodawcy. Podejrzenie działania na szkodę pracodawcy (choćby poprzez podejmowanie konkurencyjnej działalności, czy ujawnianie informacji istotnych dla pracodawcy lub przez niego chronionych), nie usprawiedliwiają naruszania tajemnicy korespondencji. Praktyki takie nie mogą być wobec tego zaakceptowane i muszą budzić stanowczy sprzeciw - czytamy w stanowisku.

ORL w Łodzi przypomina, że lekarze bardzo często występują przed sądami i organami administracji publicznej nie tylko jako strony postępowania, ale również jako inni jego uczestnicy - chociażby biegli. Przepisy regulujące postępowanie cywilne, karne i administracyjne przewidują możliwość doręczania im pism w tych postępowaniach także w miejscu pracy (art. 135 § 1 Kpc, art. 133 § 3 Kpk, art. 42 § 1 Kpa). Może to nastąpić bez wiedzy lekarza.

- Otwieranie bez uprawnienia zamkniętego pisma stanowi czyn opisany wart. 267 KK, zaś zgodnie z art. 23 Kc tajemnica korespondencji pozostaje, jako jedno z dóbr osobistych, pod ochroną prawa cywilnego i to niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach - zauważają członkowie Prezydium.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH