PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kontrole NFZ jak najbardziej znienacka

ŚIL/ms
27-10-2014, 14:33
Kontrole NFZ jak najbardziej znienacka "Nie" dla kontroli NFZ bez zapowiedzi (foto: sxc.hu)
Śląska Izba Lekarska ma problem, gdyż ŚOW NFZ nie dotrzymuje deklaracji sprzed ponad dwóch lat, kiedy to zapowiedział, iż nie będzie kontrolował świadczeniodawców bez uprzedzenia.

Do Śląskiej Izby Lekarskiej docierają informacje o nieprzestrzeganiu przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ deklaracji o informowaniu świadczeniodawców o przeprowadzeniu kontroli planowej z trzydniowym wyprzedzeniem.

W kwietniu 2012 r. ŚOW NFZ informował, że od 1 maja 2012 r. każdy świadczeniodawca, u którego będzie przeprowadzana kontrola planowa, zostanie poinformowany o terminie jej realizacji trzy dni przed rozpoczęciem inspekcji. Informacja ta zostanie przekazana faksem oraz listownie. Rozwiązanie ma na celu umożliwienie przygotowania się świadczeniodawcy do kontroli, a tym samym stworzenie zespołowi kontrolującemu optymalnych warunków do przeprowadzenia postępowania kontrolnego.

Z zapowiedzi niewiele pozostało, dlatego Śląska Izba Lekarska chce, aby świadczeniodawcy zgłaszali takie przypadki do biura ŚIL.
Tymczasem w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych znalazł się zapis o kontroli niepublicznych placówek służby zdrowia, zgodnie z którym kontrolerzy NFZ mogą przyjść na kontrolę bez zapowiedzi i kontrolować placówkę bez limitu czasowego. W sferze publicznej ochrony zdrowia nie obowiązuje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, która nie pozwala rozpoczynać kontroli bez uprzedzenia.
Wcześniej, czy później musiała nastąpić konfrontacja dobrej woli NFZ z ustawowymi przepisami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH