PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kontraktowanie w stomatologii po nowemu, czyli mały może praktycznie nic

ms
06-06-2016, 09:56
Kontraktowanie w stomatologii po nowemu, czyli mały może praktycznie nic Nowe zasady kontraktowania uderzą w małe podmioty (foto: pixabay)
Proponowane kryterium tzw. kompleksowości może pogrążyć mniejsze podmioty, realizujące kontrakty w stomatologii – przestrzega Konfederacja Lewiatan, analizująca projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Krytykowany zapis warunków, w literalnym jego brzmieniu (w niektórych zakresach np. w stomatologii)  może skutkować wyeliminowaniem z konkursu większości podmiotów.

- Interpretacja zapisu powinna odnosić się do świadczeń medycznych (wykonywanych na pacjencie procedur medycznych) realizowanych w ramach umowy. Nie powinna uwzględniać podwykonawców z dziedzin niemedycznych, procedur niezwiązanych bezpośrednio z oddziaływaniem personelu na pacjenta (analiza laboratoryjna materiału biologicznego, transport itp.) oraz świadczeń niebędących przedmiotem udzielanego świadczenia punktuje Konfederacja Lewiatan.

Przykładowo, w kontrakcie ogólnostomatologicznym można za „kompleksowość” otrzymać 21 punktów, co stanowi 1/5 możliwej do zdobycia punktacji. To w gruncie rzeczy przesądza o wybraniu oferty, a nie ma zupełnie związku z prowadzonym przez oferenta leczeniem i wykonywaną przez niego strukturą świadczeń, w realizowanym przez niego zakresie.

Dodatkowo fakt oceny poradni ogólnostomatologicznej poprzez współistniejący kontrakt z zakresu protetyki jest nielogiczny bowiem poradnia ogólnostomatologiczna w katalogu swoich świadczeń posiada również leczenie protetyczne.

W zaproponowanym projekcie nie ma żadnej próby oceny struktury wykonywanych przez oferenta świadczeń, czy kompleksowo wykonuje świadczenia z zakontraktowanego katalogu świadczeń czy świadczenia te są wybierane do realizacji – wskazują opiniujący projekt rozporządzenia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Konfederacja Lewiatan  

POLECAMY W SERWISACH