PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kontraktowanie: jeden dentysta, kilka specjalizacji i tylko jeden etat

ms
22-05-2014, 08:11
Kontraktowanie: jeden dentysta, kilka specjalizacji i tylko jeden etat
Czy lekarz dentysta posiadający dwie specjalizacje (np. ze stomatologii ogólnej i protetyki) może być wykazany w dwóch ofertach przez dwóch niezależnie funkcjonujących oferentów, ewentualnie przez tego samego, ale w dwóch postępowaniach osobno?

Odpowiedź jest twierdząca, jednak pod jednym zasadniczym warunkiem - wymiar jego czasu pracy nie może przekroczyć jednego etatu.
Należy pamiętać, że dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ zawiera umowy w przypadku jednego lekarza na jeden etat przeliczeniowy (pracującego w wymiarze czasu określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia - patrz pdf) i na nie mniej niż pół etatu przeliczeniowego.
Dotyczy to również każdego lekarza dentysty, który może być wykazany w dwóch ofertach przez dwóch różnych oferentów lub tego samego w różnych miejscach udzielania świadczeń.

Zależności te wynikają z par. 8 zarządzenia nr 77/2013/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 12 grudnia 2013 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.

Kolejne zagadnienie dotyczące lekarza specjalisty posiadającego jednocześnie specjalizację I stopnia z określonej dziedziny stomatologii. Jak w takim przypadku odpowiadać na pytania ankietowe: pierwsze - czy posiada specjalizację I stopnia i na drugie - czy jest specjalistą?
NFZ odpowiada, że w takiej sytuacji lekarz powinien być wykazany wyłącznie w charakterze personelu posiadającego I stopień specjalizacji albo jako specjalista. Ze względu na przyjęte kryteria oceny ofert błędem byłoby wybranie odpowiedzi twierdzącej o posiadaniu specjalizacji I stopnia oraz jednoczesne wskazanie w ankiecie personelu, jako posiadającego tytuł specjalisty.

Pamiętać należy, że lekarz posiadający specjalizację I stopnia według dwustopniowej kwalifikacji nie jest lekarzem specjalistą. Tak stanowi par. 2 rozporządzenia ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1462).
Wynika z niego, że:
- lekarz specjalista - to lekarz dentysta, który posiada specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny;
- lekarz ze specjalizacją I stopnia - to lekarz dentysta, który posiada specjalizację I stopnia w określonej dziedzinie medycyny.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   praca dla dentysty   specjalizacja   specjalizacje  

POLECAMY W SERWISACH