• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Konsultacje społeczne w wydaniu Ministerstwa Zdrowia

ms
04-12-2017, 08:29
Konsultacje społeczne w wydaniu Ministerstwa Zdrowia MZ zmusza NRL do błyskawicznej reakcji
Wymóg przeprowadzania konsultacji społecznych projektów aktów prawnych sprowadzony został w wydaniu Ministerstwa Zdrowia do wymiaru qui quo pro.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz skierował w tej sprawie do Konstantego Radziwiłła pismo, z którego jasno wynika, że szefa resortu zdrowia niewiele interesuje co lekarze i lekarze dentyści sądzą o projektach aktów prawnych ich dotyczących.

Oto przykłady
Zbigniew Król,  podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia skierował do Naczelnej Izby Lekarskiej akt prawny do konsultacji 29 listopada 2017 r., a termin zgłaszania uwag upływał …tego samego dnia.

Katarzyna Głowala, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia skierowała do NIL projekt aktu prawnego 1 grudnia 2017 r. (piątek), wyznaczając termin zaopiniowania projektu rozporządzenia na 4 grudnia (poniedziałek).

Tymczasem niezgłoszenie uwag traktowane jest jako akceptacja projektu.

- Mamy prawo oczekiwać poważnego traktowania w procesie stanowienia prawa w obszarze opieki zdrowotnej – pisze Maciej Hamankiewicz i apeluje: zwracam się z prośbą o ustalanie takich terminów opiniowania projektów aktów prawnych, aby konsultacje społeczne nie były sprowadzane do postaci farsy. Zastrzeżenia w tym zakresie mieliśmy do wielu poprzedników i liczyliśmy, że do takich sytuacji nie będzie dochodzić pod rządami obecnego ministra.

- Wyrażam także zdecydowany sprzeciw wobec polityki Ministerstwa Zdrowia, która nieprzesłanie uwag do projektu w wyznaczonym przez Ministerstwo terminie uznaje za akceptację projektu. Jest to swego rodzaju nadinterpretacja, bowiem niezgłoszenie uwag – szczególnie gdy termin zaopiniowania jest niemożliwy do dotrzymania – nie jest w żadnym wypadku równoznaczny z wyrażoną przez samorząd lekarski akceptacją dla projektu – wyjaśnia szef NRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Maciej Hamankiewicz   NRL  

POLECAMY W SERWISACH