PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Komunikat dla mediów, tylko w przypadku pisemnej zgody pacjenta

rynekzdrowia.pl/szaft
13-10-2014, 12:14
Komunikat dla mediów, tylko w przypadku pisemnej zgody pacjenta Przed niepotrzebnymi problemami lepiej zabezpieczyć się pisemnie (fot. sxc.hu)
Lekarz nie może powiedzieć przedstawicielom mediów nic na temat stanu zdrowia pacjenta. Lekarzowi nie wolno nawet powiedzieć, że osoba taka leczy się w tym szpitalu. Jedyny wyjątek od tej sytuacji, to uzyskanie zgody pacjenta na informowanie mediów – przypomina na portalu rynekzdrowia.pl dr n. praw. Radosław Tymiński.

Prawnik zwraca uwagę, że nawet jeśli pacjent jest nieprzytomny lub zmarł przepisy nie przewidują, żeby rodzina zmarłego pacjenta mogła zwolnić lekarza z tajemnicy zawodowej. Oznacza to, że lekarz nie może nic na ten temat powiedzieć.

Radosław Tymiński przekonuje, że gdy pacjent zgodzi się na podanie informacji o swoim stanie zdrowia, dla celów dowodowych lekarz powinien odebrać taką zgodę na piśmie. Poza tym przepisy wymagają, żeby lekarz uprzedził pacjenta o niekorzystnych dla niego skutkach ujawnienia tajemnicy zawodowej. Jeżeli lekarz nie odebrał takiej zgody na piśmie, to powinien przynajmniej zrobić adnotację w dokumentacji medycznej.

Kwestią ustaleń pomiędzy lekarzem a pacjentem powinien być zakres informacji udzielanych mediom.

Za ujawnienie tajemnicy zawodowej lekarzowi grozi odpowiedzialność cywilna, karna i zawodowa.

Więcej: rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH