PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Komisja ORL ma prawo badać umiejętności językowe lekarza dentysty, ale jak?

miro
23-04-2014, 13:21
Komisja ORL ma prawo badać umiejętności językowe lekarza dentysty, ale jak? Komisja ORL ma prawo badać umiejętności językowe lekarza dentysty, ale jak? (foto: freedigitalphotos)
Specjalnie powołana komisja ORL przeprowadziła rozmowę z lekarzem dentystą na tematy ogólne oraz dotyczące fachowych procedur dentystycznych i stwierdziła trudności w porozumiewaniu się w języku polskim z potencjalnym pacjentem oraz problemy z nazewnictwem niektórych procedur stomatologicznych. Z wyrokiem tym nie zgodziła się osoba poddana egzaminowi.

Lekarz dentysta decyzję ORL zaskarżył w sądzie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że stwierdzenie zaistnienia uzasadnionego podejrzenia niedostatecznego przygotowania lekarza do wykonywania zawodu ustawodawca pozostawił wyłącznie uznaniu okręgowej rady lekarskiej. Ta może powołać komisję w celu wydania opinii o przygotowaniu zawodowym lekarza. Ustawa nie precyzuje, na jakiej podstawie komisja ustala, czy stopień przygotowania zawodowego jest dostateczny. Nie ma więc jasności, czy opinia o przygotowaniu zawodowym lekarza ma być wydana na podstawie: dokonanej przez komisję obserwacji działalności praktycznej, analizy sporządzonej dokumentacji medycznej, rozmowy fachowej, czy egzaminu z przedmiotów zawodowych.

Lakoniczne "sprawozdanie z rozmowy", ograniczające się do stwierdzenia trudności w porozumiewaniu się w języku polskim oraz problemów z nazewnictwem niektórych procedur stomatologicznych sprawia, że materiał dowodowy, na podstawie którego wydano zaskarżone uchwały jest niewiarygodny.

Sędziowie WSA wyrok ORL uchylił i zalecił weryfikację podjętej decyzji w oparciu o bardziej wymierne przesłanki. Taką przesłanka nie może być luźna rozmowa.

O podobnej sprawie pisaliśmy tutaj

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
PWZ   egzamin   ORL   WSA  

POLECAMY W SERWISACH