PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kolejny głos w sprawie wyższej wyceny świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży

ms
01-06-2015, 08:39
Kolejny głos w sprawie wyższej wyceny świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży Wyższa wycena świadczeń dla dzieci (foto: sxc.hu)
Jeszcze nic się nie stało (wciąż nie ma ostatecznej decyzji w sprawie zastosowania wskaźnika korygującego, w wyniku którego świadczenia realizowane przez lekarzy dentystów, na rzecz dzieci i młodzieży, byłyby lepiej wyceniane), a w środowisku pojawiły się opinie w skrajnie różny sposób oceniające to co ma nastąpić. infoDENT24.pl informował o nich. Teraz prezentujemy kolejną, autorstwa Andrzeja Cisło, wiceprezesa WIL w Poznaniu.

Andrzej Cisło przypomniał, że taki współczynnik stosowany był w latach 2006 - 2008 w Wielkopolsce (waga 1,4), obok współczynnika dla protez (waga 1,2), co wówczas ewidentnie polepszało bilans całego kontraktu. - Była to nasza, wielkopolska inicjatywa i działało to dobrze - ocenił wiceprezes WIL.

- Plany wprowadzenia tego w skali kraju też nie są nowe - trzy lata temu było wszystko prawie przygotowane, zabrakło ostatniej akceptacji MZ, choć Centrala NFZ była temu przychylna - relacjonuje Andrzej Cisło i dodaje, że sprawa współczynnika dla dzieci została ponownie wpisana jako postulat KS NRL w tej kadencji. W NFZ odpowiedziano, że wyceną zajmuje się Agencja Taryfikacji (AOTMiT).

Andrzej Cisło przywołuje, zamieszczoną przez infoDENT24.pl, wypowiedź Przemysława Uliasza, w której przeciwny jest wprowadzaniu współczynnika korygującego, tłumacząc to względami rynkowymi.

Wiceprezes WIL twierdzi, że w tym dwugłosie racja jest po stronie NIL. Mówi on: bez dwu zdań, współczynnik będzie rzeczą pożyteczną. Właśnie gabinety prywatne lecząc dzieci mogą zróżnicować honorarium w zależności od skali trudności zabiegu. Gabinety kontraktowe nie mogą tego zrobić i najczęściej wycena procedur u dzieci jest absolutnie krzywdząca.

- Tym razem polityka nam sprzyja, przynajmniej tak to wygląda po wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia. W tej kampanii może paść jednak wiele populistycznych propozycji , które wcale nie będą nam na rękę. I trzeba na to uważać - ocenia Andrzej Cisło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH