Kolejne stanowisko w sprawie amalgamatu, zapewne nie ostatnie

Rozporządzenie Parlamentu UE ws. amalgamatu
Interpretacja samorządu co do automatycznego działania ograniczeń określonych w art.10 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1102/2008 poparto analizą prawną.
Artykuł 288 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej mówi, że rozporządzenie ma zasięg ogólny. Wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Rozporządzenie ma także pierwszeństwo przed prawodawstwem krajowym
Ministerstwo Zdrowia może i powinno dostosować polskie przepisy w sprawie możliwości stosowania amalgamatu tak, by nie były sprzeczne z ustawodawstwem Unii Europejskiej i po to, by wyeliminować wątpliwości interpretacyjne lekarzy dentystów i ich pacjentów.
Niezależnie od aktywności legislacyjnej strony polskiej - ograniczenia w stosowaniu amalgamatu u dzieci i kobiet w ciąży lub karmiących obowiązują od 1 lipca 2018 r. Uwagę samorządu zwraca to, że w przeszłości samo Ministerstwo Zdrowia przypominało o automatycznym trybie wejścia w życie przepisów rozporządzeń unijnych (np. komunikat z 29 marca 2018 r.).
Środowisko lekarzy dentystów liczy na podobną wykładnię również co do stosowania amalgamatu u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących.
Samorząd lekarski deklaruje wolę współpracy z Ministerstwem Zdrowia
Jeśli prawdą są medialne zapowiedzi, że Ministerstwo Zdrowia rozważa wydanie aktu prawnego dostosowującego warunki pracy polskich lekarzy dentystów do nowej sytuacji, to samorząd lekarski zgłasza wolę uczestniczenia w tych pracach legislacyjnych i to już na etapie tworzenia nowych przepisów. Nadchodzące dni przyniosą zapewne oficjalne stanowisko resortu.
Nieamalgamatowe wypełnienie tylko prywatnie?
W związku z medialnymi sugestiami, jakoby lekarz dentysta, który odmawia wypełnienia amalgamatem ubytku dziecka od razu kierował pacjenta „do prywatnego gabinetu” informujemy, że w wykazie materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu świadczeń gwarantowanych, będącym załącznikiem do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, znajduje się jeszcze inny poza amalgamatem materiał do wypełnień.
Słuszne są jednak zastrzeżenia lekarzy praktyków, że jego pełna przydatność w każdej sytuacji jest dyskusyjna. Zdarzały się i będą nadal się zdarzać sytuacje, że na bazie materiałów z urzędowego wykazu udzielenie świadczenia na odpowiednim poziomie jest niemożliwe. Wówczas wyjściem jest udzielenie świadczenia komercyjnego, ale – co trzeba podkreślić – nie jest to sytuacja standardowa.
Oczywiście dostępność wszystkich świadczeń medycznych dla pacjentów w ramach NFZ zależy od poziomu finansowania. Samorząd lekarski od lat zabiega o zwiększenie funduszy na ochronę zdrowia, w tym na stomatologię.
Czytaj także:
Ministerstwo Zdrowia nad wyraz oględnie o amalgamacie
Amalgamat stomatologiczny: polskie prawo nie nadążyło za unijnym
Amalgamat stomatologiczny: restrykcje obowiązują!


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
NRL do MZ potrzebna debata w sprawie stomatologii
newsDENT -
Nie chcą implantów zębów kosztem życia zwierząt
techDENT -
Dzierżawa gabinetu dentystycznego: duży może więcej
lexDENT -
Czas oczekiwania na świadczenia stomatologiczne
newsDENT -
Bez rejestracji online trudno walczyć o pacjenta
bizDENT -
Kto chce dołączyć do merytorycznego głosu Kongresu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej?
eduDENT -
Bodajże najszybsza dentystka w Polsce
lifeDENT -
Doraźna pomoc stomatologiczna w Płocku: porzućcie nadzieję
newsDENT
-
Alzheimer jako periodontogenne zapalenie mózgu
techDENT -
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
Roman Borczyk: bruksizm nie tylko niszczy zęby
techDENT -
Są rekomendacje w zakresie stosowania antybiotyków w stomatologii
eduDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Prawo atomowe: mniejsze wymogi przy wykonywaniu zdjęć rtg wewnątrzustnych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Białystok, podlaskie -
lekarz dentysta
Raba Wyżna, małopolskie -
lekarz dentysta
Chełm, lubelskie