• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kolejkowej sagi ciąg dalszy

autonomia-dent.pl/wildent.org.pl/szaft
30-04-2015, 08:21
Kolejkowej sagi ciąg dalszy KS WIL walczy o precyzyjną interpretację przepisów kolejkowych (fot. sxc.hu)
Komisja Stomatologiczna WIL walczy o precyzyjną interpretację przepisów dotyczących list oczekujących. Wpierw zebrała pytania od członków, następnie przesłała je do WOW NFZ. Odpowiedź z interpretacją nadeszła, ale dentyści nie w pełni się z nią zgadzają.

WOW NFZ poinformował m.in., że momentem wykreślenia pacjenta z listy oczekujących na świadczenie protetyczne może być moment wycisku lub pierwszy z zabiegów mających przygotować pacjenta do leczenia protetycznego. Z poglądem tym nie sposób się zgodzić jeśli ze strony Funduszu powstanie wymóg, aby tym momentem rzeczywiście był pierwszy z zabiegów przygotowujących. KS WIL przekonuje, że podstawowym argumentem jest tu fakt, iż zarówno w potocznym rozumieniu, jak i w nomenklaturze katalogu świadczeń ekstrakcja zęba i zaopatrzenie protezą to dwa zupełnie różne świadczenia udzielane zupełnie niezależnie od siebie . Ponadto pacjent zapisany np. w maju 2015 r. na leczenie protetyczne z terminem zakończenia leczenia np lipiec 2016 r. może mieć np. w czerwcu 2015 r., z konieczności (np. ból) usunięty któryś z nierokujących zębów.

- Z zaproponowanego w piśmie WOW modelu przyjąć można skreślenie pacjenta z listy oczekujących w momencie wycisku. Uwaga ta nie dotyczy placówek prowadzących dokumentację kolejek w programie PPS (najbardziej rozpowszechniona dotąd aplikacja do rozliczeń z NFZ) . Wykreślając pacjenta z kolejki w PPS należy wskazać świadczenie, które automatycznie musiałoby być rozliczone. Jeżeli WOW zaakceptuje wpisywanie protez do raportu statystycznego w momencie wycisku- nie będzie przeszkód. Do tego momentu jednak, ze zwykłej ostrożności ci świadczeniodawcy powinni skreślać w PPS pacjenta z kolejki w momencie osadzenia protezy (aparatu ortodontycznego) - czytamy w komunikacie KS WIL.

Stomatolodzy mają uwagi do informacji NFZ jakoby „Zgodnie z obowiązującymi zasadami prowadzenia list oczekujących (tj. w oparciu o obowiązujące w tej materii przepisy), pacjent nie ma prawa do swobodnego ustalania planowanego terminu udzielania świadczenia."

- W najgłębszym przekonaniu członków KSWIL przepis : „...świadczenia opieki zdrowotnej są udzielane według kolejności zgłoszenia" (art. 20 ust. 1). ma na celu zagwarantowanie transparentności systemu rejestracji i przyjęć a nie obligowanie pacjentów do odbycia wizyt dokładnie wg kolejności zapisu - uważają dentyści.

Tłumaczą, że trzeba wziąć pod uwagę rożne pory dnia, w których pacjent może stawić sie na wizytę. Każda inna interpretacja stanowiłaby próbę narzucenia pacjentom nieżyciowego i ponadmiarowego wymogu skorzystania z ustawowego prawa do świadczeń. Zwrócić też należy uwagę na generowaną nierówność pomiędzy pacjentami - pacjenci niewpisywani na listę (inni niż pierwszorazowi - wpisywani tylko w terminarz) nie mają tych obostrzeń.

Więcej: wildent.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
WOW NFZ   listy oczekujących   KS WIL  

POLECAMY W SERWISACH