PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kierownik podmiotu leczniczego może być osobą niekompetentną

autonomia-dent.pl/ms
08-09-2014, 08:12
Kierownik podmiotu leczniczego może być osobą niekompetentną Każdy może zawiadywać przychodnią stomatologiczną? (foto: infoDENT24.pl)
Problem podnosi Andrzej Cisło, członek NRL i Komisji Stomatologicznej NRL. W jego ocenie ustawa o działalności leczniczej dopuszcza, aby kierownikiem nawet dużego podmiotu leczniczego typu ambulatoryjnego był praktycznie każdy, bo jego fachowości nie weryfikuje już stosowne rozporządzenie ministra zdrowia określające kryteria, jakie pod względem merytorycznym muszą spełniać kierownicy zakładów opieki zdrowotnej.

Wczytując się w ustawę o działalności leczniczej można dojść do słusznego przekonania, że ustawa nie określa wymagań fachowych w stosunku do kierowników przedsiębiorstw podmiotów leczniczych, którzy po prostu są przedsiębiorcami. Każdy z nich ma prawo być kierownikiem nawet całkiem dużej poradni.

Taka sytuacja może narazić pacjentów na dość duże ryzyko, bo o ile kierownikami praktyk zawodowych z całą pewnością są osoby wykonujące zawód medyczny, o tyle takiej pewności nie może mieć pacjent poddający się leczeniu w podmiocie leczniczym typu ambulatoryjnego.
Małe to pocieszenie, że kierownik korzysta z obowiązkowej polisy OC na wypadek gdyby coś nie poszło jak należy. Odszkodowanie i zadośćuczynienie są bowiem pochodną problemów zdrowotnych, nieraz całkiem poważnych.

Andrzej Cisło, autor portalu autonomia-dent.pl zwraca uwagę na fakt, że obowiązujące uregulowania mogą tworzyć problemy wszędzie tam, gdzie lekarze zaraz po uzyskaniu pełnego prawa wykonywania zawodu samodzielnie udzielają świadczeń, a taki stan z reguły występuje w stomatologii.
Pora na działania. Andrzej Cisło chce, aby NRL wymogła zainicjowanie prac doprowadzających do nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.

Stosowna uchwała NRL powinna także zobowiązywać osoby reprezentujące stomatologów w organizacjach międzynarodowych do wsparcia takiej inicjatywy, zarówno pod względem merytorycznym (dostarczenie danych o rozwiązaniach legislacyjnych na tym polu w krajach UE ) oraz mediacyjnym (uzyskanie wsparcia tych organizacji u polskich władz).

Czytaj więcej: www.autonomia-dent.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH