• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kierownictwo podmiotu leczniczego - dla lekarza lub lekarza dentysty

ms
07-07-2016, 15:32
Kierownictwo podmiotu leczniczego - dla lekarza lub lekarza dentysty Siedziba NRL (foto: infoDENT24.pl)
Czy uda się samorządowi lekarskiemu zawalczyć o to, aby kierownicy podmiotów leczniczych, w których realizowane są świadczenia zastrzeżone wyłącznie dla lekarzy lub lekarzy dentystów musieli być uprawnieni do wykonywania tego zawodu?

Andrzej Cisło, wiceprezes WIL, prowadzący portal Autonomia Stomatologów, liczy na to, że władze samorządowe skutecznie zawalczą, aby prawo do kierowania pomiotami leczniczymi przysługiwało wyłącznie lekarzom dentystom. Nadzieje budzi aktywność w tej materii na linii NRL - Kancelaria Prezydenta RP.

W ocenie samorządowców należy wprowadzić zmiany w wymaganiach niezbędnych do pełnienia funkcji kierownika podmiotu leczniczego będącego przedsiębiorcą.  Wymóg posiadania przez osoby kierujące jednostkami ochrony zdrowia pewnych minimalnych kwalifikacji obowiązywał pod rządami ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej. Obecnie, na podstawie art. 46 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, stosowne wymogi określone zostały jedynie wobec kierowników podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

W ocenie NRL, konieczne jest określenie minimalnych wymogów, jakie spełniać powinna osoba kierująca podmiotem leczniczym o statusie przedsiębiorcy (problem niedostatecznego nadzoru merytorycznego w podmiotach leczniczych może występować z różnym nasileniem w zależności od rodzaju udzielanych świadczeń).

Andrzej Cisło nie ma wątpliwości co do tego, że sprawa jest ważna, szczególnie dla branży dentystycznej. Podmioty lecznicze zakładają bowiem często biznesmeni nieznający się na specyfice stomatologii, chcący po prostu zarobić, w związku z tym liczący często na tanią siłę roboczą młodych lekarzy dentystów.

Więcej: autonomia-dent.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH