PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy nic nie grozi za błąd w sztuce lekarskiej?

kan
24-05-2017, 09:06
Kiedy nic nie grozi za błąd w sztuce lekarskiej? Wbrew utartej opinii lekarzowi nie zawsze grozi odpowiedzialność karna za błąd w sztuce lekarskiej (fot. pixabay)
Czy lekarz, który popełni błąd w sztuce automatycznie podlega odpowiedzialności karnej? Powszechnie panuje takie właśnie przeświadczenie, ale sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, wyjaśnia  Łukasz Chmielniak, adwokat.

 

Lekarzowi grozi odpowiedzialność karna za błąd w sztuce lekarskiej, gdy wystąpi jakieś negatywne zdarzenie spowodowane jego działaniem. Tym negatywnym zdarzeniem będzie uszczerbek na zdrowiu pacjenta, czy też niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Odpowiedzialność karna lekarza za błąd w sztuce lekarskiej jest w polskim prawie od takich właśnie skutków uzależniona.  Natomiast jeżeli postępowanie lekarza nie wywoła negatywnych skutków, nawet jeżeli będzie miało cechy błędu w sztuce, to lekarzowi nie grozi odpowiedzialność karna, wyjaśnia Łukasz Chmielniak.

Co więcej negatywny skutek musi być bezpośrednią konsekwencją działań lekarza. Na tym jednak nie koniec. Oprócz związku przyczynowego należy jeszcze wykazać, że konkretny skutek może być takiemu lekarzowi przypisany. Jak to rozumieć? Wyobraźmy sobie, że nawet przy prawidłowym przeprowadzeniu operacji pacjent nie miałby szans na przeżycie. Jeżeli taka sytuacja wystąpi, to nie można lekarzowi przypisać odpowiedzialności za śmierć pacjenta. Jak widać  samo ustalenie związku przyczynowego pomiędzy błędnym postępowaniem lekarza, a skutkiem nie jest wystarczające do pociągnięcia medyka do odpowiedzialności karnej. 

Przypomnę w tym miejscu, że zachowanie lekarza, które doprowadziło do konkretnego skutku musi przybrać postać błędu w sztuce. Jeżeli lekarz swoim zachowaniem powoduje na przykład śmierć człowieka, jednak to zachowanie zgodne jest z powszechnie przyjętymi regułami postępowania, to medyk nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

W końcu odpowiedzialność karna lekarza za błąd w sztuce jest uzależniona od możliwości zachowania się lekarza zgodnie ze sztuką, a także od zdolności przewidywania przez lekarza możliwości wystąpienia przestępstwa.

Jak widać pociągnięcie lekarza do odpowiedzialności karnej za błąd w sztuce lekarskiej wymaga przeanalizowania szeregu okoliczności i udzielenia odpowiedzi na wiele pytań, podsumowuje Łukasz Chmielniak. 

Więcej: lexmonitor.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH