PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy najemca gabinetu dentystycznego może żądać obniżenia czynszu za najem

ms
24-12-2015, 11:44
Kiedy najemca gabinetu dentystycznego może żądać obniżenia czynszu za najem Niezgoda: właściciel nieruchomości - właściciel gabinetu (foto: pixabay)
Prowadzący praktykę stomatologiczną co miesiąc płacił właścicielowi za każdy metr kwadratowy nieruchomości, w której zorganizował gabinet dentystyczny, 45 zł netto. Dentysta przestał płacić, gdy w jego ocenie, nieruchomość ta straciła wiele na atrakcyjności. Sprawa trafiła do sądu.

Właściciel nieruchomości co miesiąc wystawiał fakturę na kwotę 6808,50 zł brutto - tytułem czynszu. Kontakty najemca – wynajmujący zaczęły się psuć, gdy przed gabinetem dentystycznym wyrosła budowla, zasłaniająca nie tylko baner informujący o usługach dentystycznych, ale także utrudniająca pacjentom wejście do poczekalni i drastycznie zmniejszająca liczbę miejsc parkingowych przynależnych osobom przyjeżdżającym do stomatologa.

Wobec takich utrudnień lekarz dentysta wystąpił pisemnie do właściciela nieruchomości o zmniejszenie stawki czynszu, gdyż w efekcie niezapowiedzianej inwestycji - liczba pacjentów, umawiających się na leczenie, zdecydowanie spadła.

Właściciel nieruchomości nie podjął negocjacji i unikał rozmowy na drażliwy temat, zamiast tego wysyłał kolejne faktury w pierwotnie uzgodnionej kwocie.

Brak zapłaty spowodował, że wynajmujący skierował sprawę do sądu.

Od tego czasu powód utrudniał dostęp do wynajmowanego lokalu pracownikom pozwanego. Ostatecznie dentysta niedługo później opuścił lokal. Sąd ustalił, że pozwany, w kierowanej do powoda korespondencji mailowej, przedkładał propozycje porozumienia, a w dalszej kolejności sposoby rozliczenia i odbioru pozostawionego w lokalu sprzętu. Wiadomości e-mail pozostawały bez odpowiedzi ze strony powoda. Ostatecznie jednak pozwany odebrał sprzęt i odesłał powodowi faktury VAT wystawione tytułem czynszu najmu.

Sąd Okręgowy w Szczecinie VIII Wydział Gospodarczy, kierując się zasadami doświadczenia życiowego uznał, iż czynsz najmu za czas trwania wad powinien zostać obniżony o połowę. Takie obniżenie czynszu pozostaje adekwatną reakcją na postępowanie powoda w ramach realizacji umowy najmu. Skoro właściciel nieruchomości dochodził zapłaty  6808,05 zł za poszczególne miesiące, to kwoty czynszu należało za te miesiące zmniejszyć o połowę - to jest o 3404,03 zł. Ostatecznie sąd zasądził kwotę za dwa miesiące 6808,05 zł.

Sygn. akt VIII Ga 424/14

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sąd   zarządzanie gabinetem   wynajem  

POLECAMY W SERWISACH