PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy lekarz zatrudni lekarza?

szaft
26-03-2014, 10:27
Kiedy lekarz zatrudni lekarza? Kiedy lekarz zatrudni lekarza (Fot. Fotolia/PTWP)
Samorząd lekarski rozpoczyna starania o zmianę przepisów uniemożliwiających możliwość zatrudniania lekarza przez innego lekarza w indywidualnej lub grupowej praktyce lekarskiej.

W tej chwili taką formę zatrudnienia uniemożliwia brzmienie art. 53 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty w zakresie możliwości zatrudniania lekarza przez lekarza w indywidualnej praktyce lekarskiej indywidualnej specjalistycznej praktyce lekarskiej oraz grupowej praktyce lekarskiej.

- Przepis ten, obowiązujący od wielu lat, uniemożliwia indywidualnie praktykującym lekarzom zatrudnienie innych lekarzy w prawnie dopuszczalnych formach - uważają lekarze.

Przypomnijmy, że jedyną sytuacją dopuszczaną przez ustawodawcę, w której lekarz dentysta, prowadzący indywidualną praktykę lekarską lub indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, może zatrudnić innego lekarza dentystę - to umożliwienie temu ostatniemu uzyskiwanie bądź podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W tej sprawie jest jednak kolejny aspekt. W jednym miejscu ustawa uznaje praktyki wykonywane wyłącznie w miejscu wezwania jako te, w ramach których można zatrudniać personel pomocniczy. Tymczasem w drugim miejscu tej samej ustawy (ust. 4 art. 53) taka możliwość jest zablokowana.

Kłopotem jest także samo sformułowanie zatrudnienie, które - co do zasady - rozumiane jest jako zatrudnienie pracownika jedynie w ramach stosunku pracy. Zgodnie z art. 2 kodeksu pracy, pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracy.

Z drugiej strony zatrudnienie (zgodnie ze słownikiem języka polskiego) to danie komuś pracy, a praca może być także zlecona w ramach umowy cywilno - prawnej, np. umowy zlecenia, umowy o dzieło. Trudno zgadnąć zatem czy ustalone przez ustawodawcę zasady dotyczą tylko zatrudnienia w formach przewidzianych w kodeksie pracy, czy również w ramach umów cywilnoprawnych.

Prawnicy podnoszą jeszcze jeden aspekt tej kwestii. Pamiętać trzeba, że skoro przepisy ustawy z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.) nie wprowadzają ograniczeń dotyczących zatrudniania określonych grup osób przez przedsiębiorców, to żaden przepis ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty nie powinien wprowadzać zakazu zatrudniania lekarza dentysty przez osobę prowadzącą indywidualną praktykę lekarską i indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.