PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy kara zakazu wykonywania zawodu

ms
03-06-2016, 08:10
Kiedy kara zakazu wykonywania zawodu Michał Grabiec, radca prawny
O ile lekarz, lekarz dentysta w karierze zawodowej zachowywał się nienagannie, to sądy karne stosunkowo rzadko wyrokują o zakazie wykonywania zawodu - mówi infoDENT24.pl Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w tematyce prawa medycznego.

Na gruncie rozpatrywanych przez sądy karne spraw z tytułu błędu medycznego często przewija się zagadnienie zakazu wykonywania zawodu. Otóż faktycznie sąd posiada takie uprawnienie względem oskarżonego i może na wiele lat (nawet na 15) pozbawić medyka podstawowego źródła zarobkowania i zakazać wykonywania zawodu lekarza.

Nie znaczy to jednak, że sąd ma w tym zakresie pełną dowolność. W wielu przypadkach okoliczności sprawy nie będą dawały podstaw do aż tak surowego karania lekarza, lekarza dentysty.

Wertując orzecznictwo na potrzeby jednej z prowadzonych przeze mnie spraw, trafiłem na ciekawe opracowanie wyroku, w którym lekarz powziął informację, że pacjent został zakażony gronkowcem metycylinoodpornym (MRSA).

Sęk w tym, że lekarz dowiedział się o zakażeniu już po wypisie pacjenta ze szpitala i nie poinformował o tym pacjenta. Pacjent zmarł, śmierć została bezpośrednio spowodowana przez zakażenie.

Prokurator postawił lekarzowi zarzut narażenia pacjenta na utratę. Sąd karny uznał winę lekarza i oprócz kary pozbawienia wolności w zawieszeniu orzekł zakaz wykonywania zawodu lekarza. W ocenie sądu (słusznej zresztą) lekarz zobowiązany był poinformować pacjenta o zakażeniu i umożliwić podjęcie leczenia.

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który potwierdził winę lekarza i utrzymał karę w zawieszeniu. Uchylono jednak zakaz wykonywania zawodu.

Dlaczego, skoro wina była ewidentna?

Otóż Sąd Najwyższy ocenił, że w dotychczasowej karierze zawodowej lekarz zachowywał się nienagannie. Ponadto za istotne uznano, że wysoka wiedza specjalistyczna i doświadczenie lekarza może przydać się innym pacjentom w przyszłości.

Przesłanką, przemawiającą za uchyleniem zakazu wykonywania zawodu, była także postawa lekarza po popełnieniu oczywistego błędu. Takie okoliczności mają kolosalny wpływ na końcowy efekt procesu karnego. Mogą uchronić przed czasową utratą uprawnień zawodowych. Wiele zatem zależy od przyjętej strategii procesowej.

*** 

Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w tematyce prawa medycznego. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów leczniczych i reprezentacją procesową w medycznych postępowaniach cywilnych, karnych i dyscyplinarnych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu prawa medycznego. Twórca blogów oskarzeni.pl oraz blogoprawachpacjenta.com.pl, autor e-booka pt. „Prawa pacjenta dla lekarzy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH