PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kasy rejestrujące na uwięzi

ms
26-09-2017, 11:04
Kasy rejestrujące na uwięzi Kasa fiskalna u dentysty
Obowiązek instalowania nowej generacji kas rejestrujących wprowadza projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (z 18 września 2017 r.). Warto mieć świadomość zapowiadanych zmian.

Kasy online
Kasa rejestrująca musiałaby być połączona teleinformatycznie z Centralnym Repozytorium Kas. Dane z kas będą trafiały do CRK w sposób zautomatyzowany.

W projekcie ustawy określono warunki, gdy kasy, nie mające stałego połączenia z CRK, będą stosowane z kopią papierową i z elektronicznym zapisem kopii. Okresy przejściowe rozpisano na pięć lat.

Paragon z NIP
Nabywca, będący podatnikiem, będzie mógł otrzymać fakturę do paragonu, o ile na paragonie będzie wpisany numer NIP nabywcy.

Ulga na zakup kasy
Kupujący kasy będą mogli odliczyć od VAT kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas nabytych w związku z powstaniem obowiązku i rozpoczęciem ewidencjonowania w wys. 90 proc. ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 1 tys. zł (dotychczas do 700 zł).

Obowiązywać ma zasada: kasę zakupiono w związku z powstaniem obowiązku podatkowego i rozpoczęciem ewidencjonowania -  jeżeli jej zakup nastąpił w ciągu pół roku od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania. Ulga przysługiwać będzie przy zakupie kasy w ciągu pół roku od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania (na pozostałe kasy rejestrujące do prowadzenia ewidencjonowania, na które będzie przysługiwała ulga).

Zwrot ulgi
Zwrot odliczonej kwoty z tytułu zakupu kasy istniałby:
- w ciągu czterech lat od nabycia, o ile w tym okresie zakończono by prowadzenie działalności gospodarczej;
- o ile nie poddawano by kasy obowiązkowemu przeglądowi technicznemu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
paragon   VAT   kasa fiskalna  

POLECAMY W SERWISACH